Gjekmarkaj: Dy fjalë për takimin në Vatra, 'pritën' që më ngritën 5 vetë dhe gënjeshtrat nga Tirana

Gjekmarkaj: Dy fjalë për takimin në Vatra, 'pritën' që më ngritën 5 vetë dhe gënjeshtrat nga Tirana

Agron Gjekmarkaj në takimin në Vatra

Dje pata kenaqësinë të pritesha në selinë e vatres në New York në një bashkëbisedim me vatranet në 100 vjetorin e mardhenjeve SHBA-Shqiperi.

Kenaqesi është të konstatosh që “Vatra” mbetet ndonese brezat dhe kohet ndryshojnë.

Kështu ndodh sepse “vatra” është ideja dhe jo personi, është dashuria e tyre për vëndin amë, është mirnjohja dhe miqesia e perjetshme e shqiptarve me SHBA që të kujton atë sokellimen e kohrave të dikurshme “mbahu nëno mos kij frikë se ke djemtë më Amerikë”.

Bukur të shohesh që shqiptaret jetojnë me shqetesimet e vendit amë, me ngjarjet, perspektivat dhe personazhet.

Keq e perjeton që ne nga Shqiperia për ta pothuaj nuk bëjmë asgjë veçse fjalime.

Po kaq i kishte trazuar ata edhe kriza e Opozites!

Personalisht gjykoj se klima e debatit është më mirë se uji i ndenjur i hipokrizisë apo nënshtrimit.

Pritat që me behen me porosi kudo qofshin në New York a në Tiranë bashkë me gjyqet mediatike dhe genjeshtrat e trasha që perhapin as më trembin, as me ndalin e as me ndryshojnë mendim.

Edhe pesë veta që formojnë një pritë meritojnë respekt e marrin pergjigje edhe pse nuk perfaqesojnë një organizatë ashtu siç një person nuk perfaqeson një parti, një shoqeri apo një komb, edhe kur bën  turpe si inicimi i peticionit kunder ambasadores Yuri Kim.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Soni: 27/04/2022 14:16

  Cbehet ore cbehet. Tani edhe letra, ankesa apo peticioni me mire te ndalohen me ligj, nese behen per te kritikuar qeverisjen ose ambasadoret. Kur shikon se si jane shendrruar njerzia te merr malli per kafshet.

  Përgjigju
  • mira: 28/04/2022 07:04

   E shkreta Soni, qënke për të qarë hallin. Po e shfrytëzoni fjalën e lirë për peticione me urdhër të kryekrimiunelit. Për të ardhur keq ku jemi katandisur.

  • Lek: 27/04/2022 23:56

   "nuk ndryshoj mendim", shprehet Gjekmarkaj. Vetem budallejte nuk ndryshojne mendim. Ky vatran ose pjese te tyre i quan prite?! Nje perosn, qe genjen pa u skuqur tregon qe e ka menyre jetese te paverteten. Gjekmarkaj nuk e dinte qe dyert ishin blinduar (e paska marre vesh me date 8 Janar, nuk e dinte qe nuk ishin 5000 vehte ne 18 dhjetor, nuk e dinte, qe kishte municion me date 8 janar ne PD, nuk e dinte qe aty kishte edhe persona te tjere me agende luftarake. Gjekmarkaj eshte nje provincial i rradhes, i cili do kete fatin e frrok cupit. Do perfundoje ne gjirin e rilindasve si edhe cupi. Profesioni i tij pedagog, dmth lector, i leksioneve te pregatitura nga te tjere edhe pse eshte te te 50-dhjetat. Ne perendim punen e lectorit e bejne studente te nje viti me lart, te zgjodhur nga profesori. Ky eshte niveli i intelektualeve te mbetur ne shqiperi, pasi truri kishte mundesi dhe iku atje ku gjekmarkajt nuk gjejne vend. rrofte shqiperia e boshatisur per prerjen e ketij lloji

 • Sondazhi i ditës:

  A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Zelensky nga Tirana: Të mbështesim njëri-tjetrin në rrugëtimin drejt BE! Paqen e arrijmë vetëm bashkë

Zelensky nga Tirana: Të mbështesim njëri-tjetrin në rrugëtimin drejt BE! Paqen e arrijmë vetëm bashkë