Speciale/ Shpëtimi i hebrenjve, leksioni që Shqipëria i dha botës! Historiani Muhaj: Rrezikuan veten për të mos i dorëzuar te gjermanët

Një arkivë e dokumentuar në një marrëdhënie humanizmi të ndërtuar në shekuj, mes dy popujve, me dokumente të ndryshme të shkruara dhe të pashkruara  që datojnë prej antikitet me praninë e Sinagogës së parë në Sarandë në shek.VI-të Mbas.Krishtit, kur kanë filluar të hidhen dhe rrënjët e para të marrëdhënieve të shqiptarëve me komunitetin hebraik, për të ardhur deri në periudhën e Perandorisë Osmane, në Mesjetë. 

Në kronologjinë e ngjarjeve historike një etape tjetër jo më pak e rëndësishme e ndërtimit të kontakteve dhe marrëdhënieve më komunitetin hebraik është ajo e shekullit të XX-të. Në periudhën e Pavarësisë së shtetit shqiptar dhe më tej në vitet ‘20 të periudhës së Mbretit Zog prania e popullit hebre fillon të konsolidohet në viset shqiptare, për të kulmuar në vitet ‘40 ku Shqipëria ashtu si shumë vende të Europës Juglindore u shndërrua në një oaz shprese për hebrenjtë, të cilët u strehuan nga familjet shqiptare gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Historiani Ardian Muhaj dhe arkivisti Sokol Çunga sjellin fakte dhe dëshmi se si kur e gjithë bota heshti, shqiptarët rrezikuan veten për të mos dorëzuar asnjë hebre.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Bora Muzhaqi nga Dibra dhe Korça: Vijojmë konsultimet për Ligjin e Rinisë dhe Vullnetarizmit

Bora Muzhaqi nga Dibra dhe Korça: Vijojmë konsultimet për Ligjin e Rinisë dhe Vullnetarizmit