Spiropali dhe Leonard Olli 'takohen' në Korçë! Foshnje, të moshuar, dhe një 17-vjeçare shtatzënë në çadrat e tërmetit

Spiropali dhe Leonard Olli 'takohen' në Korçë! Foshnje, të moshuar, dhe një 17-vjeçare shtatzënë në çadrat e tërmetit

Zëdhënësja e qeverisë Elisa Spiropali ishte dje pranë banorëve të prekur nga tërmetet në Korçë, lëkundje sizmike të nisura prej ditës së shtunë. Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin ishte në fshatrat Floq dhe Qafëzez së bashku me kreun e Bashkisë së Korçës, Sotiraq Filon. Banorët u akomoduan në çadra të ngritura nga Emergjencat Civile, ndërsa Spiropali pa nga afër nëse banorët po marrin ndihmën e duhur jo vetëm me ushqime, por edhe atë shëndetësore për shkak të kushteve të vështira nga moti me shi.

Në mesin e banorëve, ka pasur një vajzë 17-vjeçare shtatzënë e cila është ndjerë keq dhe është transportuar në spitalin e Korçës, - u informua zëdhënësja e qeverisë nga stafi mjekësor atje. Ndërkohë 2 të moshuar po ashtu janë dërguar për trajtim në spital.

Video e publikuar nga kryeministri Edi Rama ku dha lajmin për dëmshpërblimin e të gjithë banorëve 

Në mesin e banorëve që po qëndrojnë në çadra është edhe një grua me vajzën e saj të madhe dhe me një foshnje që e mban në djep. Spiropali ka shkuar pranë tyre të interesohet nëse është gjithçka mirë me shëndetin e tyre.

"Si je ti zemër? Janë fatkeqësi që nuk i shmangim dot, por e rëndësishme është të bëjmë gjithçka mundemi. Nëse keni nevojë shërbimi shëndetësor është në gatishmëri për gjithçka", u shpreh Spiropali.

Në total janë dhënë rreth 20 ndihma mjekësore.

Spiropali tha se janë rreth 184 shtëpi të evidentuara nga grupet e emergjencave civile, dhe të bashkive, që i kanë parë nga afër. Më tej do të bëhet vlerësimi i dëmit dhe do të nisë dëmshpërblimi dhë rindërtimi i shtëpive.

"Komisioni i verifikimit të dëmeve ka nisur punën, ku shumë shpejt do të kemi bilancin e situatës për të vijuar me dëmshpërblimin për të gjitha familjet e prekura nga kjo fatkeqësi natyrore", theksoi zëdhënësja e qeverisë.

Pranë banorëve ditën e djeshme në çadrat e ngritura, ishte edhe Leonard Olli, kandidat i BIndjes Demokratike për bashkinë e Korçës. Ai ka qenë atje në të njëjtin moment që ishin edhe përfaqësuesit e qeverisë, dhe ka pasur një bisedë me Spiropalin.

"Problemi i parë është të konstatohet niveli i dëmit në raport me dënimin dhe pastaj pjesa e rikuperimit financiar", tha Olli.

"Grupet e bashkisë janë duke bërë edhe evidentimin edh vlerësimin e dëmit", u shpreh Spiropali.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Kombëtarja udhëton sot në Dusseldorf, Sylvinho ndryshon formacionin! ‘Pushtim’ kuqezi në stadium

Euro 2024/ Kombëtarja udhëton sot në Dusseldorf, Sylvinho ndryshon formacionin! ‘Pushtim’ kuqezi në stadium