Spiunët rusë pas lajmeve të rreme të shpërndara në SHBA për koronavirusin

Spiunët rusë pas lajmeve të rreme të shpërndara në SHBA për koronavirusin

Dora e gjatë e agjentëve kibernetikë rusë po përpiqet përsëri të ndikojë në politikën e brendshme amerikane: këtë herë, duke krijuar dhe përhapur lajme të rreme që lidhen me virusin.

Sipas disa burimeve të qeverisë amerikane, të cilët u deklaruan për agjencinë e lajmeve AP, dy agjentë të dyshuar të inteligjencës ushtarake ruse janë identifikuar javët e fundit si pjesë e një organizate agjentësh kibernetikë

Shërbimi sekret ushtarak rus edhe më parë ka qënë i përfshirë në hakimin e kompjuterave të Komitetit Demokratik në vitin 2016 në kulmin e fushatës presidenciale, duke përfshirë postat elektronike të Hillary Clinton, dokumenta që dolën në dritë pasi u lëshuan ‘të lira’ për publikun nga WikiLeaks, pak para zgjedhjeve të fituara më pas nga Donald Trump.

Midis fundit të majit dhe fillimit të korrikut të dy personat e identifikuar (por emrat e të cilëve nuk janë bërë publike) kanë përdorur të paktën tre site në gjuhën angleze për të përhapur gënjeshtra, duke u përpjekur të krijojnë konfuzion dhe dezinformimi brenda Shteteve të Bashkuara. Këto faqe menaxhohen nga një agjenci te lajmeve të regjistruar rregullisht: InfoRos.ru, Infobrics.org dhe Oneworld.press.

Të paktën 150 artikuj kaluan nëpër këto platforma ku u bën propagandë "anti-perëndimore" - siç e përcaktuan zyrtarët amerikanë - me tituj të tillë: Rusia ndihmon amerikanët në luftën kundër Covid 19 apo dhe ‘ Covid është një armë bakteriologjike, por e ndërtuara në Amerikë’

Burimet, të cilët folën në mënyrë anonime për gazetarët, thanë se ata donin të shpërndanin konfidencialitetin e hetimeve për të mbajtur lart alarmin mbi rrezikun e ndërhyrjes ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Nga ana tjetër, përveç koronavirusit, ka edhe tema të tjera të manipuluara si ajo e vdekjes së dhunshme të afrikano amerikanit George Floyd, I mbytur nga një agjent policie i bardhë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 29/07/2020 14:13

    Hahahah propaganda e Amerikes eshte me e fuqishme se ajo e sistemit komunist , per cdo problem qe ata kane fajin dikush tjeter e ka jane bere bajat fare , e mbajne dhe veten si vendi me demokratik i botes

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Skandali te Onkologjiku, kreu i KLSH: Pika fundore e përgjegjësisë! Të hetohen faktorët që kanë ndikuar në rritjen e të sëmurëve me tumor

Skandali te Onkologjiku, kreu i KLSH: Pika fundore e përgjegjësisë! Të hetohen faktorët që kanë ndikuar në rritjen e të sëmurëve me tumor