Stoltenberg: Rusia ka shkelur parimet e OKB-së

Stoltenberg: Rusia ka shkelur parimet e OKB-së

1693493070_stol.jpg

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Atlantike, Jens Stoltenberg, tha se NATO u themelua mbi Parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara, por Rusia i ka shkelur këto parime.

"NATO u themelua mbi Parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara: liri, paqe, respekt për sovranitetin. Ndërsa Rusia shkel këto parime në Ukrainë, është më e rëndësishme se kurrë të mbrojmë vlerat tona", tha Stoltenberg.

Stoltenberg falenderoi edhe Antonio Guterres për udhëheqjen e tij dhe për forcimin e lidhjeve me NATO-n.

"Detyra e saj kryesore", tha Stoltenberg në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, është të mobilizojë mbështetje më të madhe për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë. 

Si përfundim, ai tha se nëse SHBA është e shqetësuar për Kinën dhe dëshirojnë që të lëvizin drejt Azisë, atëherë ata duhet të sigurohen që Putini të mos fitojë në luftën me Ukrainën.

“Nëse Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara për Kinën dhe duan të lëvizin drejt Azisë, atëherë duhet të siguroheni që Putini të mos fitojë në Ukrainë”, tha Stoltenberg.


Lajmi kryesor:

Lufta/ SHBA do dërgojë sisteme të reja të mbrojtjes ajrore në Ukrainë! McCarthy: Ndaloni ndihmën e re për Kievin! Anija e parë civile me grurë ukrainas mbërrin në Stamboll


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Kurti: Vrasësit e Liridona Ademaj duhet të marrin dënimin maksimal

Kurti: Vrasësit e Liridona Ademaj duhet të marrin dënimin maksimal