Strudel me djathë dhe kërpudha nga zonja Albana

Strudel me djathë dhe kërpudha

Përbërësit:

 • 1 rul petë sfoliat e gatshme
 • 500 gr kërpudha champignon
 • 180 gr djathë
 • 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 1 lugë majdanoz i grirë
 • 1 thelpi hudhër
 • Kripë, piper i zi
 • Spec djegës (opsionale)

Përgatitja:

Fillimisht pastrojmë kërpudhat, i shpëlajmë shpejt me ujë të ftohtë dhe i presim në feta të holla. Në një tigan që nuk ngjit, vendosim 2 lugë vaj ulliri, 1 thelpi hudhër për aromatizim dhe gjysmë spec djegës (sipas dëshirës). E lëmë hudhrën të skuqet më pas shtojmë kërpudhat e grira, kripë, piper dhe i lëmë të ziejnë për 10 minuta në zjarr të fortë dhe pa lëng. Fikim zjarrin, shtojmë majdanozin e grirë dhe i lëmë kërpudhat të ftohen.

Rrotullojmë petën sfoliat në tepsi të veshur me letër pjekjeje, vendosim fetat e djathit në gjysmën e brumit dhe sipër vendosim kërpudhat e skuqura. Mbyllim petën duke mbivendosur gjysmën e mbetur bosh, i fiksojmë mirë skajet duke i shtypur me gishta dhe duke formuar një kornizë. Bëjmë disa prerje në sipërfaqen e brumit me një thikë të mprehtë (për të mos lejuar që brumi të njomet tepër dhe kështu të humbasë efektin krokant) dhe e pjekim në furrë të nxehtë në 200°C për rreth 25 minuta. Pasi të jetë pjekur e lëmë të ftohet dhe më pas e presim në feta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg