Studentët serbë marrin pjesë në bllokadën e institucioneve, kërkohet dorëheqja e Vuçiç pasi pranoi planin e BE-së për Kosovën

Studentët serbë marrin pjesë në bllokadën e institucioneve, kërkohet dorëheqja e Vuçiç pasi pranoi planin e BE-së për Kosovën

Protesta e studentëve në Beograd

Mbrëmjen e djeshme, studentët e disa universiteteve të Beogradit, kanë protestuar në qendër të kryeqytetit serb duke paralajmëruar bllokadë të institucioneve për shkak të planit evropian për Kosovën.

Bllokadën institucionale në Serbi e kanë paralajmëruar partitë opozitare të mbledhura si “Opozitë shtet-formuese” të cilat kanë njoftuar se një organizim i tillë do të nisë të premten në 24 mars. 

Në protestën e mbajtur para godinës së fakultetit filozofik, ku u mblodhën qindra studentë, u bë me dije se këta të fundit u kanë dërguar email grupeve parlamentare në Kuvendin serb, ku u kërkojnë nisjen e procedurës për shkarkimin e presidentit Aleksandër Vuçiç, të cilin e akuzojnë për shkelje të kushtetutës duke pranuar marrëveshjen e Ohrit për Kosovën. 

“Përgjigja do të tregojë se kush është në të vërtetë përfaqësues i popullit”, u tha në tubimin ku morën pjesë disa qindra persona.

Marrëveshja për të cilën Kurti dhe Vuçiç u dakordësuan në takimin e 18 marsit, të mbajtur në Ohër të Maqedonisë së Veriut, ka ngjallur kundërshtime të forta në Serbi, me partitë opozitare që kanë kërkuar dorëheqjen e Vuçiç. 
 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ILIR: 26/03/2023 16:30

  Po kujdes, nje tufe me budallenj!

  Përgjigju
 • Alb: 22/03/2023 11:54

  Kta jan te bashkum, jo si shqiptare

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit