Studim amerikan/ Njerëzit e pinë më shpejt alkolin kur janë të mërzitur apo kanë dhimbje

Studim amerikan/ Njerëzit e pinë më shpejt alkolin kur janë të mërzitur apo kanë dhimbje

Foto ilustruese

Një në tre britanikë vuan nga dhimbjet po mërzitjet që janë afatgjata dhe ekspertët paralajmërojnë se kjo mund t'i shtyjë ata të pinë.

Stresi i dhimbjes mund t'i bëjë njerëzit të veprojnë në mënyrë impulsive dhe të pinë alkool më shpejt, kjo sipas ekpertëve  bazuar në një studim që kanë bërë.

“Stresi i dhimbjes mund t'i bëjë njerëzit të veprojnë në mënyrë impulsive dhe të pinë alkool më shpejt”, thonë shkencëtarët bazuar në një studim që kanë bërë.

Kjo është e rëndësishme sepse mënyra se si dikush pi alkool mund të ndryshojë rreziqet. Kjo mund të çojë në rrezik më të madh për pasoja, duke përfshirë aksidente ose lëndime dhe çështje shëndetësore.

Megjithëse përdorimi i alkoolit mund të sigurojë një lehtësim të dhimbjes në këtë moment, ai gjithashtu mund ta përkeqësojë dhimbjen me kalimin e kohës”, tha autori i studimit, Profesor Jeff Boissoneault, nga Universiteti i Floridës.

Ata u dhanë 20 personave një birrë  dhe i vendosën në situata të imituara të një lokali.

Disa personave  nga grupi kishin një send me nxehtësi të ngrohtë 38C të vendosur në këmbën e tyre, ndërsa të tjerët kishin një temperaturë të dhimbshme 44C.

Ata në grupin më të nxehtë pinin më shpejt nga shishja e tyre, me pushime më të shkurtra midis secilës gllënkë.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij