Studim/Zhytja në det relakson trurin nga përditshmëria kaotike

Studim/Zhytja në det relakson trurin nga përditshmëria kaotike

Foto ilustruese

Të kalosh një ditë nën ujë mund t’ju bëjë të ndiheni më të relaksuar, të çlodhur dhe me energji të përtëritura. Ky është konkluzioni i një studimi të kryer nga kërkuesit e Universitetit Curtin dhe publikuar në revistën Health Psicology.

Ja çfarë mund të bëjë një vizitë në plazh, liqen apo kudo tjetër ku ka ujë.

Forcon krijimtarinë

Të jesh në një hapësirë blu të bën më krijues, sepse e lejon trurin të relaksohet, kështu ke më shumë gjasa të shmangesh dhe të imagjinosh kur të jesh në mes të një bote të përditshmërisë kaotike.

Redukton depresionin

Tingujt e valëve mund të të fusin në një gjendje medituese që mund të shoqërizohet me depresion më të ulët dhe me qartësi më të madhe mendore.

Në këtë mënyrë mendjet tona shkojnë në një hapësirë çlodhëse, thuajse hipnotike, falë aromave qetësuese.

Të jesh në një vend rrethuar me peizazh të bukur tërësisht blu është tejet qetësuese për trupin.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Greqi/ Shqiptari përplas gruan me makinë dhe e kërcënon, shpallet në kërkim

Greqi/ Shqiptari përplas gruan me makinë dhe e kërcënon, shpallet në kërkim