Sulmi kibernetik nga hakerat iranianë, rikthehet në funksion të plotë faqja e INSTAT

Sulmi kibernetik nga hakerat iranianë, rikthehet në funksion të plotë faqja e INSTAT

INSTAT

Faqja zyrtare e Institutit të Statistikave (INSTAT) e cila u sulmua nga hakerat iranianë ‘Homeland Justice’ është rikthuyer në funksionalitet të plotë gjatë paradites së sotme (4 shkurt). Por vihet re se janë fshirë publikmet e bëra në vitin 2024. Publikimi i fundit rezulton të jetë bërë në nëntor të vitit 2023. 

Grupi i hakerave iranianë sulmuan ëebfaqen e Institutit Shqiptar të Statistikave më 31 janar duke bërë që pas hakerimit faqja të mos ishte më e aksesueshme për qytetarët që e kërkonin në ‘google’.

Hakerat pretenduan se kishin vjedhur të dhënat e censit të popullsisë 2023 por vetë INSTAT nëpërmjet një reagimi e përgënjeshtroi një gjë të tillë, duke sqaruar se të dhënat e censit nuk ishin prekur.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale