Sulm me dron në Iran, Ministria e Mbrojtjes iraniane: U shënjestrua fabrika e prodhimit të armëve

Sulm me dron në Iran, Ministria e Mbrojtjes iraniane: U shënjestrua fabrika e prodhimit të armëve

Foto nga sulmet me dron në Iran

Ministria iraniane e Mbrojtjes thotë se ka penguar një sulm me dron në një objekt ushtarak në qytetin e Isfahanit. Sipas njoftimit të tyre, tre dronë kishin shënjestër Isfahanin, por nuk pati viktima.

Një dron u shkatërrua nga sistemet e mbrojtjes ajrore dhe dy u kapën nga "kurthe të mbrojtjes", duke shkaktuar dëme të vogla në një ndërtesë. Hossein Amir-Abdollahian, ministri i jashtëm i Iranit, tha se incidenti kishte synim destabilizimin e vendit.

Zëdhënësi i Pentagonit, gjenerali Patrick Ryder tha se ushtria amerikane nuk luajti asnjë rol në sulmet, raportoi agjencia e lajmeve Reuters. Sulmi vjen në mes të tensioneve të rritura mbi programin bërthamor të Iranit dhe furnizimin e tij me armë për luftën e Rusisë në Ukrainë.

Vendi është përfshirë gjithashtu nga protestat gjatë ditëve të fundit pasi qytetarët janë nxitur nga vdekja e një gruaje që u arrestua për shkelje të kodit të rreptë të veshje. Në një deklaratë për mediat shtetërore iraniane, ministria e mbrojtjes tha se sulmi me dron ndodhi të shtunën në mbrëmje rreth orës 23:30.

Agjencia e lajmeve IRNA tha se sulmi kishte shënjestruar "një fabrikë të prodhimit të municioneve".

Vitet e fundit, ka pasur një numër shpërthimesh, zjarresh dhe sulmesh kibernetike në objektet ushtarake, bërthamore dhe industriale iraniane.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Sot festohet Kurban Bajrami, Begaj uron besimtarët myslimanë: Gëzuar për shumë vjet

Sot festohet Kurban Bajrami, Begaj uron besimtarët myslimanë: Gëzuar për shumë vjet