Sulm terrorist në Kabul, gjashtë persona humbin jetën pas shpërthimit në ministrinë e Jashtme të Afganistanit

Sulm terrorist në Kabul, gjashtë persona humbin jetën pas shpërthimit në ministrinë e Jashtme të Afganistanit

Talebanët në godinën ku ndodhi sulmi

Një shpërthim i ndodhur pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme të Afganistanit në Kabul vrau të paktën gjashtë persona të hënën e sotme. Mediat e huaja raportojnë se sulmi kishte në shënjestër regjimin e talebanëve. Si pasojë e shpërthimit, shumë persona të tjerë u plagosën ndërsa punonjësit e qeverisë po largoheshin nga puna e tyre.

Shpërthimi ndodhi në një pikë kontrolli sigurie pranë ndërtesës së ministrisë, e cila ndodhet në një rrugë të Kabulit që çon në shumë institucione të rëndësishme qeveritare, objekte dhe disa ambasada të huaja.

"Të paktën gjashtë civilë u vranë dhe një numër njerëzish u plagosën në shpërthim, duke përfshirë tre roje sigurie talebanë”, tha zëdhënësi i policisë së Kabulit Khalid Zadran. Ai tha se një kamikaz u identifikua nga rojet dhe u vra para se të arrinte në ministri, por jeleku i tij kamikaze shpërtheu sërish pavarësisht ndërhyrjes.

Nga shpërthimi i ndodhur, i vdekur ka mbetur edhe një fëmijë.

Një dëshmitar okular i cili ishte në një qendër tregtare aty pranë tha për mediat e huaja se shpërthimi ndodhi gjatë orës së mesditës, pasi punonjësit e qeverisë lejohen të largohen katër orë më herët gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Asnjë grup nuk e mori menjëherë përgjegjësinë për sulmin, por "ISIS Khorasan", ose ISIS-K, dega e rrezikshme e grupit më të madh terrorist në Afganistan, ka kryer shumë sulme vetëvrasëse vdekjeprurëse në të gjithë vendin që kur armiqtë e tyre, Talebanët rimorën pushtetin në vend që pas tërheqjes së ushtrisë amerikane në 2021.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet keq presidenti Biden pasi u pengua në podium

VIDEO/Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet keq presidenti Biden pasi u pengua në podium