Sulmet ndaj Hotel 'Voloreka'/ VIDEO dhe FOTO EKSKLUZIVE, si u pengua për të mos dëshmuar para derës së gjykatës pronari Jetmir Muçllari nga 'Liri i Rushkës'

Kjo është vetëm një pjesë e videos që ka sekuestruar prokuroria e Pogradecit, që tregon plotësisht momentin kur grupi i Ilir Berberit apo “Lirit të Rushkës”, i bën bllokadë para gjykatës dëshmitarit Jetmir Muçllarit.

Ndërsa në foton më poshtë është Ilir Berberi, me disa nga pjesëtarët e grupit të tij, teksa qëndron përballë Jetmir Muçllarit dhe nuk e lejon këtë të fundit të hyrë në gjykatë.

1599050883_LIRIRRUSHKES.jpg

Ilir Berberi

Muçllari, në 10 shkurt 2020 ishte ftuar nga gjykata e Pogradecit për të dëshmuar në procesin gjyqësor kundër Mariglen Topuzit të akuzuar për “Shkatërrim të pronës me zjarr”. Por teksa, Jetmir Muçllari alias “Çekiçi” ka shkuar për të dëshmuar, në hyrjen e godinës së gjykatës ai është ndeshur me një situatë të paprecedentë. Kjo pasi, Ilir Berberi ose “Liri i Rushkës”, Meard Berberi (Korua), Firdeues Berberi djali i Ilirit, Xhuljano Topuzi dhe anëtarë të tjerë të grupit të Pogradecit, kishin bërë bllokadë në derë të gjykatës, duke mos lejuar dëshmitarin të jepte dëshminë e tij, në procesin gjyqësor kundër anëtarit të grupit të tyre, Mariglen Topuzi.

Mësohet se në këtë grup personash ishte dhe Anterio Kaloshi, shoku i Orgest Bilbilit, i akuzuar për dy vrasje në qytetin e Lushnjës. Në pamjet filmike të siguruara nga “Shqiptarja.com”, dallohet qartë grupi i personave që ka zënë derën e gjykatës së Pogradecit, duke mos lejuar Jetmir Muçllarin alias Çekiçin, që të hyjë dhe të dëshmojë. Biznesmeni Muçllari, shfaqet në video me xhupin portokalli, ndërkohë që prezent janë dhe punonjësit e policisë. Një person dallohet qartë që i del përpara Jetmir Muçllarit, duke i folur disa fjalë, që sipas biznesmenit Muçllari i ka pohuar “…nëse nuk tërhiqesh nga dëshmia, do të vrasim ty dhe djalin tënd…”.

Ndërkohë, që gjykata thërriste emrin e Jetmir Muçllarit, për të hyrë në sallën e gjyqit dhe dëshmuar, grupi me në krye Ilir Berberin, kishin zënë hyrjen e gjykatës dhe nuk lejonte të futej në gjyq dëshmitari Jetmir Muçllari. Për shkak të mosprezencës në sallën e gjyqit të dëshmitarit dhe zhurmave të krijuara, ka dalë jashtë për të parë situatën prokurori Erjon Pustina si dhe një grua tjetër, punonjëse e gjykatës, dy punonjës policie me uniform dhe përsëri personat që ndodheshin aty së bashku me Ilir Berberin, nuk e kanë lejuar të hyjë në sallën e gjyqit, duke bërë bllokadë dhe kërcënuar se do e vrisnin atë dhe djalin e tij, nëse do dëshmonte në gjyqin kundër Mariglen Topuzit. Situata ka dalë jashtë kontrollit, duke shkuar deri aty sa grupi i përbërë nga më shumë se 6 vetë, ka kundërshtuar punonjësit e policisë, kundërshtuar prokurorin Erjon Pustina dhe ka kanosur me jetë dëshmitarin Jetmir Muçllari.

Pas shumë peripecive dëshmitari Jetmir Muçllari, ka mundur të hyjë në sallën e gjyqit, por nuk ka dëshmuar për shkak të tronditjes psikologjike që kishte pësuar dhe nuk është ndjerë mirë nga ana shëndetësore. Momentalisht, Ilir Berberi, Meardi Berberi, Firdeus Berberi dhe Xhuljano Topuzi, janë marrë të pandehur për këtë çështje duke u akuzuar për veprën penale të “Kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik” e kryer në bashkëpunim, “Kundërshtimit të punonjësit që kryen një detyrë shtetërore apo shërbim publik” e kryer në bashkëpunim dhe “Kanosjes për të mos dëshmuar” e kryer në bashkëpunim. Për këtë ngjarje gjykata e Pogradecit, ka caktuar masën e "arrestit në burg" për Xhuljano Topuzin dhe "arrest shtëpie" për Firdeus Berberin. Ndërsa janë lënë të lirë Meard Berberi dhe Ilir Berberi.

Por 7 muaj nga kjo ngjarje dhe dy muaj pas daljes nga burgu i Mariglen Topuzit, ka dyshime të forta se këta persona, kanë goditur me 85 plumb kallashnikovi, në datën 1 gusht dhe 8 gusht 2020 hotel “Voloreka” në Drilon, që është në pronësi të Jetmir Muçllarit.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Verdova: 03/09/2020 15:28

  Faj ka vetem Shteti pa keta Fekalet jane v...k

  Përgjigju
 • Kaçureli: 03/09/2020 09:12

  Fajin me te madh e ka policia. Ai polic palaco ne vend te ndaloje Lilin shkon e shtyn prapa J.M Dhe nje polic tjeter qe eshte atje ben sikur shikon tel. Kurse kamerat e gjykates jane quality VK. dhe duhet shum kohe e nuk zbulohet asgje.

  Përgjigju
 • Bubi: 02/09/2020 19:47

  Lili i Rroçkes ben trimin me te lodhmit e poradecit. Hajde lilke se sallatori te pret. Do thush cdeshe qe me bone o ruzhdie

  Përgjigju
  • Bonbon: 03/09/2020 16:47

   mos e kruj me Rushken... ka qene zonje 'mesimore' per shume meshkuj me epsh... Zonje Grua per Sevapet

 • Bes: 02/09/2020 18:39

  Sekseri partiak i rradhes pasi u fry u fry do cfryhet brenda 10-15 vjet. Krimineli i vertet eshte shteti policia kalbur. Ik pengo deshmitarin te dera gjykates ne ndonje vend ku ka shtet te pushkatojn te dera gjykates.

  Përgjigju
 • Asterix: 02/09/2020 17:48

  Ha ha ha ha mortja qe s'iu ha.Po ky maximumi si roje shkolle duket ju ben zap dhe ky miu o pogradecare te mbaruar.shkoni mbytuni se e keni dhe liqenin tamam per ate pune.

  Përgjigju
 • Cadra pistolet: 02/09/2020 15:33

  Kush jane personat prapa Lilit te rushkes?

  Përgjigju
  • BOBI: 02/09/2020 17:38

   ORE PO KY LILI I RUSHKES QENKA I LODHUR SI NJERI. SI KA MUNDESI QE QENKA I FORTI I POGRADECIT. SKA TJERE POGRADECI KSHU ,QE BEN LIGJIN KY I LODHMI. NA E BET SIKUR ME QENE SHULLAZZI PO ME KTE LAJMIN E KTIJ

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ministri i Jashtëm i Serbisë në SHBA, vizitë treditore në Uashington

Ministri i Jashtëm i Serbisë në SHBA, vizitë treditore në Uashington