Sulmet ruse nuk ndalin kundërofensivën e Ukrainës, ushtria rimerr nën kontroll 5 vendbanime në rajonin Kheron

Sulmet ruse nuk ndalin kundërofensivën e Ukrainës, ushtria rimerr nën kontroll 5 vendbanime në rajonin Kheron

Ukraina tha të mërkurën se kishte rimarrë pesë vendbanime të tjera në rajonin jugor të Khersonit, ndërsa Kievi vazhdon kundërofensivës, pavarësisht sulmeve masive raketa ruse që goditën vendin në ditët e fundit.

“Forcat e armatosura ukrainase kanë çliruar pesë vendbanime të tjera në rrethin Beryslav (të rajonit Kherson): Novovasylivka, Novogrygorivka, Nova Kamyanka, Tryfonivka, Chervone,” tha presidenca në raportin e saj ditor.

“Armiku vazhdon të bombardojë pozicionet e njësive tona për të penguar kundërsulmin përgjatë gjithë linjës së kontaktit”, thuhej po ashtu në njoftim.

Ushtria ukrainase njoftoi kundërsulmin e saj në jug në fund të gushtit. Pasi rifituan kontrollin pothuajse të plotë të rajonit verilindor të Kharkiv, forcat ukrainase kohët e fundit pretenduan më shumë fitime në frontet lindore dhe jugore.

Të enjten e kaluar Ukrainas njoftoi se kishte marrë nën kontroll mbi 400 kilometra katror  (155 milje katrorë) në Kherson në më pak se një javë, pasi Moska pretendoi se kishte aneksuar rajonin. Kherson është një nga katër rajonet në Ukrainë që Moska kohët e fundit pretendoi se i kishte aneksuar.

  


Lajmi kryesor:

Lufta/ Miratohet me 143 vota rezoluta e propozuar nga Shqipëria dhe SHBA-ja në Këshillin e Sigurimit të OKB-së! Nesër samiti Putin-Erdogan


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sot Kroaci - Itali, 24 qershori datë e pafat për kombëtaren italiane! Janë eliminuar dy herë nga Botërori

Euro 2024/ Sot Kroaci - Itali, 24 qershori datë e pafat për kombëtaren italiane! Janë eliminuar dy herë nga Botërori