Sulmi terrorist i Norvegjisë me hark e shigjeta, autori dyshohet si përgjegjës i 5 atentateve të tjera

Memorial ne Norvegji per jetet e humbura nga sulmi terrorist

Autori kryesor i dyshuar i sulmit vdekjeprurës terrorist me hark e shigjeta në një supermarket në Norvegji është nën hetim nga policia si përgjegjësi i 5 vrasjeve të tjera të të njëjtit lloj.

 Autori i identifikuar Reiner Winklarson momentalisht është duke u mbajtur në një repart psikiatrik të sigurisë së lartë dhe jo në burg pasi shenjat e sulmeve të tij terrroriste rezultojnë kategorikisht si jo normale.

Policia ka arritur të intervistojë natën e sulmit tragjik 50 dëshmitarë të cilët me përgjigjet që u kanë dhënë policisë kanë provuar dyshimin e parë të oficerëve si person i lidhur me terroristët islamikë si dhe me mungesa të shëndetit normal mendor.

Në një deklaratë nga autoritetet personi i akuzuar ka pranuar faktet e rastit, por nuk ka bërë asnjë deklaratë në lidhje me përgjegjësinë penale.

"Për shkak të gjendjes shëndetësore të personit të akuzuar, ai është angazhuar në një repart psikiatrik të sigurisë së lartë gjatë periudhës së paraburgimit. Ai gjithashtu do t'i nënshtrohet një ekzaminimi të plotë mjekoligjor psikiatrik për të përcaktuar nëse ai ishte apo jo përgjegjës për veprimet e tij." njoftuan autoritetet lokale.

Identitetet e 6 personave që humbën jetën dhe të 12 të plagosurve ende nuk janë bërë publike.

Polica po vijon hetimin për zbardhjen e tyre dhe të detajeve të tjera që lidhen me ngjarjen që frikësoi qytetarët norvegjez.


Lajmi kryesor:

Sulm terrorist në Norvegji, një burrë qëllon me shigjeta qytetarët, 5 të vdekur dhe 12 të plagosur


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Aksion kundër lojërave të fatit në Fier, tre të arrestuar, dy nën hetim, shpallet në kërkim pronari i një lokali! Sekuestrohen 9 celularë