Supë me miell misri dhe perime nga zonja Albana

Supë me miell misri dhe perime

Përbërësit:

 • 200 gr miell misri i bardhë
 • 50 gr presh
 • 30 gr karota
 • 40 gr rrepë e bardhë
 • 50 gr lulelakër
 • 50 gr brokoli
 • 800 ml brodo perimesh
 • 1 degë borzilok
 • 50 gr finok
 • 50 gr kungull
 • 40 gr lakër
 • 2 gr spec djegës i freskët
 • 60 gr salcë domatesh
 • 20 gr vaj ulliri
 • ½ lugë kafeje kripë
 • 1 gjethe dafine

Përgatitja:

Presim të gjitha perimet në kubikë të vegjël. Në një tenxhere ose tigan, ngrohim vajin dhe vendosim gjethen e dafinës, preshin, karotën, rrepën e bardhë dhe kripën. I kaurdisim në zjarr të mesëm për 3 minuta duke i përzier me një lugë druri. Më pas shtojmë kungullin, lulelakrën dhe finokun dhe vazhdojmë kaurdisjen për 3 minuta. Shtojmë më pas salcën e domates, specin djegës të grirë dhe vijojmë gatimin për 3-4 minuta në zjarr të moderuar. Shtojmë brodon e perimeve dhe e  lëmë supën të ziejë për 20 minuta në zjarr të mesëm. Pas 10 minutash shtojmë miellin e misrit, brokolin dhe lakrën të prerë në copëza. E përziejmë mirë dhe vijojmë me zierjen e supës. Në fund rregullojmë shijen me kripë, piper dhe borzilok.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lezhë/ Aksidenti i frikshëm në superstradë, përplasen 2 makina! Njëra përfundon në parkingun e lokalit e dëmton 8 të tjera

Lezhë/ Aksidenti i frikshëm në superstradë, përplasen 2 makina! Njëra përfundon në parkingun e lokalit e dëmton 8 të tjera