Supë me miell misri, e shijshme dhe me pak kosto nga zonja Albana

Supë me miell misri

Përbërësit:

  • 2 lugë miell misri
  • 2 lugë vaj ulliri
  • 2 thelpinj hudhre
  • 1 majë luge spec i kuq
  • 2 lugë ajkë
  • Majdanoz i grirë hollë
  • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Në vaj të nxehtë hedhim miellin e misrit dhe në temperaturë të ulët e kaurdisim duke e përzier vazhdimisht. Pasi mielli të ndryshojë pak ngjyrë shtojmë një majë luge spec të kuq pluhur dhe hudhrat e shtypura. E trazojmë 2-3 herë dhe më pas shtojmë 4 filxhanë ujë të nxehtë. E përziejmë mirë, vendosim kapakun dhe e lëmë supën të ziejë për 20 minuta. Në fund hedhim majdanozin e grirë imët dhe ajkën e holluar me pak ujë. E lëmë 2 minuta të marrë valë, e largojmë nga zjarri dhe e shërbejmë menjëherë të ngrohtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    U shkon mbi 600 mijë në muaj, a duhen rritur pagat e Kushtetueses?×

Lajmi i fundit

Disa përfundime lokale të oborrit tonë nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit

Disa përfundime lokale të oborrit tonë nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit