Tabaku replikon me zv.kryeministrin: Ndoshta jam e paditur, por zgjohem e qetë se nuk kam firmosur ndonjëherë për inceneratorët

 

Jorida Tabaku ka replikuar me zv.kryeministrin Arben Ahmetaj duke i thënë se fle e qetë sepse nuk ka hedhur asnjë firmë për inceneratorët. Ndër të tjera tha se situata ekonomike në vend është problematike dhe se inflacioni po ndikon negativisht në ekonomi dhe konsumin e qytetarëve e bëri vërejtje në lidhje me shpenzimet e qeverisë.

"Ndoshta mund të jem e paditur se nuk jemi të gjithë mësues anglishte që mësojmë Ekonomiks, por të paktën zgjohem e qetë nga gjumi se tendera për koncesionet dhe inceneratorët nuk kam firmosur ndonjëherë. Tendenca për rritjen e cmimeve ka filluar vitin e kaluar në gusht-shtator. Sot ndërkohë që flasim, qeveria shqiptare ka miratuar një plan masash në shkurt të këtij viti për masa sociale për rritjen e cmimeve ndërsa inflacioni ka arritur në këtë muaj në thuajse 7%. Kjo tendencë ndihet më shumë tek ata që janë më të varfër. Në këtë situatë ekonomike, ka vetëm 1 përgjegjës, shkurtditësia e kësaj qeverie. Në situatën ku jemi duhet të kishit marrë masa të tjera", tha Tabaku.


Lajmi kryesor:

Debate për 'Konkurrencën'/ Ibrahimaj: PPP nuk janë turp! Ahmetaj-Tabakut: E ke bërë zakon që përmend emrin tim, të kam paralajmëruar! Përgjigjet deputetja e PD: Nuk kam frikë nga kërcënimet


A.M./Sh.Sh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Banda vinte tuj vajtue...!

Banda vinte tuj vajtue...!