Tajfuni godet Filipinet, 19 të vdekur e dhjetra të zhdukur

Tajfuni godet Filipinet, 19 të vdekur e dhjetra të zhdukur

Tajfun në Filipine

19 persona kanë humbur jetën dhe 13 të tjerë raportohen të zhdukur nga tajfuni Kompasu, i cili goditi Filipinet duke shkaktuar rrëshqitje toke dhe përmbytje.

Këshilli Kombëtar i Reduktimit dhe Menaxhimit të Rrezikut nga Katastrofat tha se numri i të vdekurve mund të rritet në 30, duke shtuar se po verifikon raportet e 11 vdekjeve të tjera dhe një të zhdukur nga rrëshqitjet e tokës dhe përmbytjet në rajonet veriore të Filipineve dhe Palaëan, një provincë ishullore e vendosur jashtë ishullit Luzon.

Stuhia tropikale, e cila doli nga Filipinet të martën, shkaktoi përmbytje të shpejta dhe rrëshqitje toke. Gati 2,000 njerëz u evakuuan në një vend të sigurt.

Dëmi ishte më i madh në rajonet veriore të Filipineve, tha agjencia. Dëmi në bujqësi u vlerësua në 9.7 milion dollarë amerikanë.

Stuhia tropikale Kompasu, e cila zbarkoi të hënën, është cikloni i 13 -të tropikal që goditi Filipinet këtë vit.

Tajfunët dhe stuhitë tropikale godasin rregullisht arkipelagun e Filipineve, i cili shtrihet në brezin e tajfunëve në Oqeanin Paqësor perëndimor, duke marrë qindra jetë dhe duke shkaktuar miliarda dollarë dëme.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit