Takimi i ministrave të Jashtëm të NATO, Xhaçka: Rikonfirmova mbështetjen për trupat e KFOR, dialogu Kosovë-Serbi, zgjidhja e vetme

Ministrja për Evropën dhe Punënt e Jashtme, Olta Xhaçka ka folur në Oslo në takimin me homolgët e NATO-s për çështjen e Kosovës. Ajo shkruan se ka rikonfirmuar mbështetjen për trupat e KFOR.

Xhaçka ka shprehur mirënjohje për kontributin e NATO-s në ruajtjen e sigurisë në rajonin tonë. Ministrja thotë se dialogu i lehtësuar nga BE është mënyra e vetme për të ecur përpara.

“Në takimin e Ministrave të Jashtëm të NATO-s të mbajtur në Oslo, ???????? diskutuam për Samitin e ardhshëm që do të mbahet në Vilnius,mbi mënyrat për të forcuar mbrojtjen tonë transatlantike dhe mbështetjen e Aleancës për Ukrainën 

Të bindur se anëtarësimi i Suedisë ???????? në NATO do të forcojë Aleancën dhe sigurinë e Europës  në tërësi.

Mirënjohje për kontributin e NATO-s në ruajtjen e sigurisë në rajonin tonë.

Rikonfirmova mbështetjen tonë të plotë për trupat e KFOR dhe dënimin e sulmeve të dhunshme të paprovokuara në veri të Kosovës

Dialogu i lehtësuar nga BE është mënyra e vetme për të ecur përpara.”- shkruan Xhaçka.

Deri tani në tri komuna e veriut të Republikës së Kosovës, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviç, raportohet se situata është e qetë. Serbët qëndrojnë të grumbulluar para ndërtesave të komunave për të kërkuar sërish largimin e kryetarëve shqiptarë të këtyre komunave dhe të njësive të posaçme të policisë së Kosovës. Edhe shqiptarët janë mbledhur në Mitrovicën e Jugut në shenjë proteste për trazirat e shkaktuara nga serbët në veri

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)