Taksim 50% të ardhurave të prodhuesve privatë të energjisë! PD: I njëjti parim të ndiqet edhe në fushën e karburanteve

Taksim 50% të ardhurave të prodhuesve privatë të energjisë! PD: I njëjti parim të ndiqet edhe në fushën e karburanteve

Foto ilustruese

Vendimi i qeverisë shqiptare për taksim special ndaj prodhuesve privatë të energjisë elektrike është pritur mirë nga deputetët e Komisionit të Ekonomisë.

Por ata kërkojnë që i njëjti parim të ndiqet edhe në fushën e karburanteve si dhe në fusha të tjera.

Erion Braçe thanë se kjo logjikë duhet të zbatohet edhe për hekurin, çimenton, e sektorë të tjerë ku ka abuzime me rritjen e ccmimit.

Taksimi i jashtëzakonshëm i prodhuesve të energjisë do të jetë sa gjysma e fitimit të të ardhurave për energjinë e shitur në treg të lirë dhe pa asnjë kosto shtesë nga prodhuesit privatë, mbi çmimin 8.5 lekë për kilovat/orë.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë