Tavë me patate, spinaq dhe krem qumështi nga zonja Albana

Tavë me patate, spinaq dhe krem qumështi

Përbërësit:

 • 700 gr patate
 • 500 gr spinaq
 • 1 qepë të thatë
 • 2 qepë të njoma
 • 2 karrota
 • 300 gr salçiçe
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • Kripë, piper i zi, piper i kuq

Për kremin:

 • 2 lgj gjalpë
 • 2 lgj miell
 • 1 litër qumësht
 • 1 vezë
 • Kripë, arrë moskat
 • Djathë pice

Përgatitja:

Kaurdisim qepën e grirë imët me vaj ulliri derisa të zbutet me pak kripë. Presim salçiçet në kubikë, patatet dhe karrotat gjithashtu. I kaurdisim mirë dhe më pas shtojmë qepët e njoma dhe spinaqin. Vazhdojmë kaurdisjen derisa spinaqi të ulë vëllimin, rregullojmë shijen me kripë e piper dhe e kalojmë të gjithë masën në një tavë. Përgatisim kremin e qumështit beshamel duke kaurdisur miellin me gjalpë, e shuajmë me qumësht dhe sapo të fillojë të bëhet kremoze shtojmë arrën moskat, vezën dhe djathë të grirë kaçkavall. E hedhim beshamelin mbi perimet në tavë dhe e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 35 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Zaloshnja: Aftësia për shlyerjen e borxhit publik, Shqipëria e fundit në rajon

Zaloshnja: Aftësia për shlyerjen e borxhit publik, Shqipëria e fundit në rajon