'Të fshehura në airbag-un e makinës', vodhën 3 mln euro bizhuteri dhe 10 mijë euro cash në vilën e Ronaldos, 'pretë' e tyre njerëzit me para, ja cila ishte skema që përdornin 4 shqiptarët

'Të fshehura në airbag-un e makinës', vodhën 3 mln euro bizhuteri dhe 10 mijë euro cash në vilën e Ronaldos, 'pretë' e tyre njerëzit me para, ja cila ishte skema që përdornin 4 shqiptarët

Arrestimi i anëtarëve të bandës që kryente vjedhje në Spanjë

Shtatë persona, mes tyre katër shqiptarë janë autorët e grabitjes në vilën e brazilianit Ronaldo Nazario në Ibiza, Spanjë ku u vodhën bizhuteri dhe ora me vlerë rreth 3 milionë euro si dhe 10 mijë euro cash.

Këto ishin në pronësi të mesfushorit italian të PSG, Marco Verratti, i cili po bënte pushimet në vilën e Ronaldos. Ata u arrestuan në portin e Denias kur zbritën nga trageti me një makinë, me të cilën ishin larguar më parë nga ishulli. 

Në automjet u gjet një kuti në të cilat ruhej një pjesë e grabitjes.

Në momentin e arrestimit të dy prej anëtarëve të organizatës, sendet e vjedhura u gjetën të fshehura të makinën me të cilin ata udhëtonin dhe që ishte marr me qera. 

Tre vjedhje janë kryer në provincën e Malaga-s dhe në ishullin Balearik të Ibizës, ku janë gjetur provat që i lidhin me 15 grabitjet e tjera ndaj shtëpive luksoze në provincat e Alicante, Malaga dhe Murcia.

Hetimi filloi në fund të vitit 2021, kur u zbuluan disa vjedhje brenda vilave luksoze të banuara në Costa del Sol, Murcia dhe Ibiza gjatë datave të tilla si nata e Vitit të Ri dhe nata e Vitit të Ri. Gjatë sulmeve, ata erdhën për të sekuestruar pronat e viktimave në vlerë prej 300,000 euro.                 

Hetimet e para të agjentëve i çuan ata të zbulonin se rrjeti kriminal ishte i organizuar dhe strukturuar në mënyrë perfekte, me bazën e tij në Shqipëri nga ku ata udhëtuan drejt shtetit Spanjoll për të kryer sulmet ndaj banesave të përzgjedhura.

Agjentët  përcaktojnë se organizata zgjidhte shtëpitë e biznesmenëve të mëdhenj apo njerëzve të famshëm për të kryer sulmet dhe se ata kishin dokumente me banesat e përzgjedhura në zona ekskluzive në të gjithë vendin

Ata kanë zbuluar gjithashtu se para kryerjes së grabitjeve kanë bërë vizita në vila për të zbuluar masat e sigurisë që kishin shtëpitë, si dhe kushtet e hyrjes në këto godina.

Gjatë grabitjeve, të cilat dikur nisnin me vijëzimin e mureve rrethuese të shtëpive, hajdutët shqiptarë përdornin elemente maskimi për t’u fshehur dhe pajisje të sofistikuara transmetimi për të komunikuar mes pjesëmarrësve në veprimet kriminale.

Hetimet zbuluan një çift të martuar që jetonte në Malaga, të cilët kishin lidhje të forta me anëtarë të organizatës kriminale dhe që kryenin të gjitha detyrat logjistike që u nevojiteshin për të kryer sulmet, duke siguruar automjete, para, strehim dhe gjenin shtëpitë që do binin pre e grabitjeve.

Në një moment të caktuar të hetimit, agjentët zbuluan se përgjegjësit e organizatës vizituan qytetet Malaga, Barcelona dhe Ibiza në të njëjtën ditë, gjë që i bëri ata të dyshonin se mund të kryhej një tjetër ‘goditje’.

Pasi mësuan më 28 qershor se anëtarët e rrjetit kriminal mund të udhëtonin me traget nga ishulli Ibizan për në komunën Malaga të Denias, në port u vendos një pajisje vëzhgimi dhe gjatë kësaj kohe agjentët mësuan se sapo ishte kryer një grabitje në një vilë luksoze e një futbollisti të njohur në të cilën kishin vjedhur bizhuteri dhe ora me vlerë rreth tre milionë euro.


Sapo zbuluan praninë e të dyshuarve, agjentët përgjuan automjetin dhe dy anëtarë të dyshuar të organizatës, ndërsa lokalizuan në ndarjen e airbag-it të pasagjerëve disa nga orët luksoze të vjedhura në grabitjen që me sa duket ishte kryer në Ibiza. Mënyra e fshehjes që kishin përdorur për të fshehur pjesën tjetër të orëve dhe stolive të vjedhura bëri që të ndërhynte Grupi Operativ i Ndërhyrjeve Teknike për gjetjen e tyre, duke lokalizuar sendet e vjedhura në ndarje të ndryshme të fshehura të mjetit.

Pas arrestimit të këtyre dy anëtarëve të rrjetit kriminal, agjentët lokalizuan pesë anëtarët e tjerë të organizatës në provincën e Malaga-s. Pasi u arrestuan, u kryen dy kontrolle shtëpish në komunat Malaga të Valle-Niza dhe Chilches, si dhe një tjetër në Ibiza, gjatë të cilave u konfiskuan efekte që dyshohet se lejuan të arrestuarit të inkriminoheshin në 15 sulme të tjera ndaj shtëpive luksoze – nëntë në provinca e Malaga-s, katër në komunat Murcian dhe dy në qytetet Alicante të Pilar de la Horadada dhe Torremolinos./CADENASER

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Kërcënoi nxënësit në shkollën në Greqi, 42-vjeçarja shqiptare: Më tallën mua dhe djalin tim

Kërcënoi nxënësit në shkollën në Greqi, 42-vjeçarja shqiptare: Më tallën mua dhe djalin tim