Të mbyllur në regjimin 41- bis në Peqin, 7 të burgosur refuzojnë ushqimin, grevë me kafe dhe sheqer (EMRAT)

Të mbyllur në regjimin 41- bis në Peqin, 7 të burgosur refuzojnë ushqimin, grevë me kafe dhe sheqer (EMRAT)

Sokol Mjacaj

Mësohet se 7 të burgosur të regjimit  “41-bis”, në burgun e sigurisë së lartë në Peqin kanë kaluar në grevë të pjeshme urie. Burime zyrtare nga ky institucion bëjnë me dije se të burgosurit prej 2-3 ditësh  kanë refuzuar ushqimin, por jo kafen  dhe ujin ku këtë të fundit e shoqërojnë edhe me sheqer.

Ata kanë refuzuar ushqimin pasi janë kundër aplikimit të  regjimit “41-bis”, i cili parashikon izolimin e rreptë për ta.Kundërshti kanë shprehur edhe për kontrollet e shpeshta që janë kryer me urdhër nga vetë institucioni.

Mësohet se në grevë urie të pjeshme kanë kaluar: 
Albert Ilir Kupa
Sokol Mjacaj
Aldo Hoxha
Anterio Koaloshi 
Fatmir Pjetro
Erion Veziaj
Nikolin Topalli

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 17/05/2024 01:22

  /ALEX/,c'na bere te qeshim! Si kafja,si sheqeri te mbajne shume gjate /ne forme/,keta te burgosur jane skile.Kam degjuar qe sheqeri eshte perdorur dhe ne disa greva/urie/ te famshme ne Shqiperi,ndodhur vite e vite me pare,por nuk duam t'i themi disa te verteta qe dihen e perfliten, se pastaj s'na mbeten me mite e legjenda per popullin dhe historine.S.d.q keta ankohen kot,po te ishin ne U.S,shumicat e ketyre grevisteve do t'a kishin 41 bis-in te perhershem me kohezgjatjen e denimit dhe me kushte shume here me te renda.Le te vazhdojne,se nuk i bejne dem kujt vec vetes.

  Përgjigju
 • Alex: 16/05/2024 15:46

  Greve me Frape per here te pare po degjoj ( kafene me apo pa qumesht )

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Me gisht nga Dumani me sy nga Berisha

Mero Baze: Me gisht nga Dumani me sy nga Berisha