Të pafat dhe këta Zogollë të ngratë!

Të pafat dhe këta Zogollë të ngratë!

Mes përpjekjes për të mbijetuar në një vend të varfër dhe mjeran ajo mbeti një Mbretëreshë jo vetëm e bukur. Prej një biblioteke në Budapest në mes një perandorie duhet të shkonte në një vend ku balta të zhytej deri në kërci në rrugët e kryeqytetit.

Në Tirane. Në Shqipëri.

E megjithatë zemra i tha, Po. Sepse ishte e mirë. Një njeri i mirë që në jetën njerëzore është fat edhe ta lexosh kur nuk jeton në kohen e saj.

Geraldine Appony të dehte me mirësinë e saj. Oh, c ‘shpirt të bukur kishte! Kur lexoja për të ndër dorëshkrime e dokumente të kohës, kuptoja se zemra e saj gjallonte si të ish zemra e një fëmije. Aq e çiltër dhe e mirë ish!!

Portrete si ajo, janë qenie të rralla që i vijnë botes, epokave, historisë apo dhe vendeve e kur vijnë mbeten një thesar.

Tejet i paçmuar.

Hungaria ishte atdheu i saj, por vendi ku kish hyre nuse çuditërisht mbeti dashuria e saj.

Shqipëria. Ky vend i shqiponjave.

Të jetë i shqiponjave valle?

Por sot Shqipëria e turpëroi.

Dhe në muret e korridoreve ku vareshin fotot plot dritë të saj, ca lotë pas atyre shëmtive prej balte pashë të rrëshqisnin ngadalë.

E pafat isha unë, dukej sikur thoshte nënzë Trëndafili i Bardhë.

Të pafat dhe këta Zogollë të ngratë!

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alex: 07/03/2024 15:20

  Bravo Monika - nje pershkerim fantastik I realitetit Shqipetar!!!

  Përgjigju
 • Po mër po: 07/03/2024 13:07

  Faji i mbetet Zogollit, jo asaj që ëndëronte të bëhej mbretëresh e një populli që duhet t'a mbante me bukë

  Përgjigju
 • KASAP REXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 07/03/2024 12:00

  O Monika Stafa ku e kishte zgjuarsin Xherladina që mori një bur analfabet e hajdut si satrapi Zog ? ? ? Po të ishte e zgjuar dhe e mir nuk martohej me një flliqsir si Zogu hajdut. Ky artikull që ke shkruar të lë shum për të dëshiruar e dashur Monik. Nuk të lejohet ty të biesh në një nivel të till.

  Përgjigju
  • Anais: 07/03/2024 22:39

   Aq bukur e ke thene sa s'ke c'i shton. Zgjuarsi e madhe te martohesh me nje horoz qe kishte nja 50 morra me vete e i beri puc nje nga qeverive me moderne qemund te kishte patur shqiperia nese ky horri s'do kishte fluturuar me presh.

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta