Të pastrehët/ 140 zyrtarë të lartë përjashtohen nga falja e kredive

Mbi 140 zyrtarë dhe ish-zyrtarë të lartë janë përjashtuar nga falja e kësteve të mbetura të kredive të marra nëpërmjet Entit Kombëtar të Banesave, për blerjen e një banese. Krahas zyrtarëve, nga falja e kredive janë përjashtuar edhe të gjitha kategoritë e tjera, të parashikuar në variantin e parë të ligjit për strehimin social.

Sipas variantit të miratuar të ligjit nga Parlamenti dy javë më parë, nga amnistia do të përfitojnë vetëm familjet e shpërngulura për shkak të ndërtimit të veprave publike dhe në pamundësi financiare.

Amnistia parashikohet në nenin 77, pika 5 e ligjit të të ri për strehimin social. “Familjeve të shpërngulura për shkak të ndërtimit të veprave publike dhe në pamundësi financiare, të cilat kanë përfituar kredi nëpërmjet Entit Kombëtar të Banesave, u falen detyrimet monetare, sipas përcaktimeve në vendimin e Këshillit të Ministrave”, thuhet në ligjin e miratuar nga Parlamenti.

Ndërkaq, varianti i parë i projektligjit, parashikonte përfshirjen në amnisti edhe të kategorive të tjera. Varianti i parë parashikonte: “Familjeve të shpërngulura për shkak të ndërtimit të veprave publike dhe kategorive të tjera në pamundësi financiare, të cilat kanë përfituar kredi nëpërmjet Entit Kombëtar të Banesave, u falen detyrimet monetare, sipas përcaktimeve në vendimin e Këshillit të Ministrave”.

Gjatë shqyrtimit, ligjvënësit kanë hequr togfjalëshin ‘kategori të tjera’, duke e kufizuar amnistinë. Me ‘kategori të tjera’ mund të përfitonin edhe mbi 140 zyrtarë, duke përfshirë deputetë, drejtorë etj., të cilët kanë marrë kredi si të pastrehë nga Enti Kombëtar i Banesave, ndonëse sot posedojnë disa shtëpi luksoze dhe makina deri në vlerën e një banese. Gjithsesi, në mënyrë përfundimtare, familjet që do t’u falen këstet e mbetura të kredive do të përcaktohen me vendim qeverie.

Ligjin për strehimin
Ligjin për strehimin rregullon dhe krijon mundësinë për strehim të përshtatshëm dhe të përballueshëm për familjet në nevojë. Sipas këtij ligjit, njësitë e qeverisjes vendore përzgjedhin individët dhe familjet, të cilët përfitojnë për t’u përfshirë në një nga programet e strehimit.

Kategoritë shoqërore që përfitojnë janë personat me aftësi të kufizuar, të moshuarit, fëmijët, individët me statusin e jetimit, familjet e mbetura të pastreha për shkak të lirimit të banesave të ish-pronarëve, emigrantët e rikthyer, punëtorët emigrantë dhe azilkërkuesit, familjet e policëve të rënë në detyrë, punonjësit e reparteve të ndërhyrjes së shpejtë (FNSH), punonjësit e repartit RENEA, viktimat e dhunës në familje; viktimat e trafikimit/viktimat e mundshme të trafikimit; anëtarët e komunitetit rom, anëtarë të komunitetit egjiptian, të miturit në konflikt me ligjin, vajzat nëna, komunitetin LGBTI etj.

Ndërkaq, sipas ligjit, përparësi për t’u strehuar do të kenë familjet që nuk disponojnë banesë në pronësi, që banojnë në banesa që paraqesin rrezik shembjeje, që banojnë në banesa të mbipopulluara, që kanë mbetur ose rrezikojnë të mbeten të pastreha, si rezultat i fatkeqësive natyrore etj.


Faksimile e vendimit

/d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të përdoret teknologjia në Zgjedhje?

Komento

Komente

 • bodeci .....: 23/05/2018 11:44

  Turpoi i botesnje pjese e mire e tyre jane zyrtar te lartedhe me rroga shgusme te majme .kane nga disa prona kane mare dhe kredi si te pa stre,duhet te ndiqen panlishte per mashtrim.

  Përgjigju
 • Endri: 23/05/2018 11:10

  ha ha ha. Moren pune te mire dhe u bene me shtepi dhe tani shumica nukkane harruar dhe jane bere servile te Gramoz Rucit! Bejne edhe si te pavarur, aman aman!!!! Hidhni nje sy atyre te Kuvendit!!!!!!!!

  Përgjigju
 • Riflo: 23/05/2018 11:03

  Ketu duhet te perjashtohen per nje perjudhe te pakten 10 vjecare nga sistemi civil per cdo lloj aktiviteti. Deputet te pa strehe me rroga +1000 euro, si ka mundesi marrin statusin e te pastrehve keta legena. Keta duhet te kthjen mbrapsh cdo gje qe kan fitu nga partia, posti dhe demshperblim per publikun qe i kane lene jasht tu i detyru te pastrehet e vertet te heqin capen e gojes per qirane apo kredine. Zoti KM ke dhene fjalen per pastrim te ketyre minjve.

  Përgjigju
 • tironsi: 23/05/2018 10:29

  Po Ky Dorjan Teliti djali profesorit paska aplikuar si i pastrehe. Turp i madh... ky ish-drejtor i Armos e paska ndihmuar PD te kapi nje kredi te mire. TE PANGOPUR! TURP!

  Përgjigju
 • Tirona: 23/05/2018 10:22

  Keta kopilat e shqupit dhe LSIse dhe nji munci per fukarain ja marin .Ilace ju befshin njerez te pa shpirt hajdutet e Kombit dhe dalin bejn moral.Keta Kopila do bejn vendin?Keta Kopila duan pushtet pasuri me ca do lloj intrige poshtersije.Far e keqe.

  Përgjigju
 • Tony: 23/05/2018 09:50

  Pervec ketyre nja dy artisteve dhe sportisteve qe pashe ne liste, te tjereve : ZOTI JU DHONT HAKUN QE KENI MARRE KREDITE E FAKIRAVE, ISHALLA ILACE

  Përgjigju
 • Varfëria ekstreme: 23/05/2018 09:47

  Këto duhet të paguajnë të gjitha diferencat që nga dita e parë e deri në fund si çdo qytetar i thjeshtë që ndoshta ha një herë në ditë për të paguar shtëpinë. Si ka mumdësi të pastrehë me një mesatare rrogë mbi 1 milion lekë në muaj!!?? Të tjerë me 300 mijë-500 mijë arrijnë të paguajnë këste!? Tu heqësh statusin i pastrehë është marrveshje mes palësh kurse penalizim nga ligji është tjetër...këto duhet të ulen në detyrë edhe në postet që kanë edhe ato që do zënë nesër post të jenë të sinjalizuar si të korruptuar ose korruptues të mundshëm!! Disiplina e rregulli bëjnë mentalitetin nëse e kundërta do vazhdojmë të tallemi me veten edhe 30 vjet të tjera...që do thotë të djegim edhe 3-4 breza të tjerë të rinj pra t'iu vrasim të ardhmen siç është bërë deri tani. FALEMINDERIT!

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 23/05/2018 09:26

  Me vjen keq per Vikena Kamenicen qe nje apartament e ka ne rrugen H. H. Dalliu paska kerkuar edhe statusin e te pastrehut mesa duker apartamenrin tjeter e ka dashur per qenin.

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 23/05/2018 09:26

  Me vjen keq per Vikena Kamenicen qe nje apartament e ka ne rrugen H. H. Dalliu paska kerkuar edhe statusin e te pastrehut mesa duker apartamenrin tjeter e ka dashur per qenin.

  Përgjigju
 • One: 23/05/2018 09:24

  Shume mire qe jane zbuluar rastet. Kam pershtypjen ne keto raste ka dhe shkelje per dhenie kredie si te pastrehe. A mban njeri pergjegjesi, si ata qe u deklaruan te tille dhe ata qe i aprovuan? Keto sjellje, ku kapet ne faj dhe nuk denohet e kane demtuar shume kete vend.

  Përgjigju
 • bledi: 23/05/2018 09:21

  kto te PD edhe LSI sa te pa ngop si jane bre... 99% ketu jan nga PD LSI ..... i them edi rames boll me llafe du arrestime....

  Përgjigju
 • Sifi: 23/05/2018 09:06

  Kjo eshte PD qe kurre nuk i pellcet per popullin . 27 vjet vetem kane vjedh dhe abuzu dhe kur kane lene pudhtetin arka e shtetit ka qene bosh dhe sot keto vsmpire bejne sikur i dhimbset populli

  Përgjigju
  • Kris 1: 23/05/2018 16:10

   Zyrtaret e konsideruar te pastrehe jo vetem duhet te paguajne kredine por duhet te paguajne dhe interesat si cdo qytetar.Ndryshe keta jane hajdut me ligj

  • Milu: 23/05/2018 14:41

   Prandaj nuk ecen ky vend kushdo qe vjen ne pushtet te majte te djathte te dyja bashke e kane mendjen kush e kush te marre me shume por harrojne se ne fund 2 metrs dhe do marrin.Me nje fjsle mjere ne qe jetojme me keta mostra×

Lajmi i fundit

John

Një vëzhgim nga Report Tv në QSUT, bluzat e bardha lëvizin të shkujdesur, pa maskat mbrojtëse