Telashe për Bayern Munich, policia bastis zyrat e klubit bavarez

Telashe për Bayern Munich, policia bastis zyrat e klubit bavarez

Bayern Munich

Asgjë nuk po shkon mirë te Bayern Munich. Teksa klubi bavarez po kalon sezonin e tij më të keq në një dekadë dhe mund të mos kurorëzohet kampion i Gjermanisë pasi Julian Nagelsmann u shkarkua për Thomas Tuchel, një hetim për pastrim parash po mbërthen tani klubin. Sipas informacionit të Bild të publikuar të premten më 28 prill, hetuesit nga Zyra Federale e Policisë Kriminale, në bashkëpunim me Zyrën e Policisë Kriminale të Shtetit Bavarez, kontrolluan të martën më 25 prill stadiumin Allianz Arena dhe shtëpinë e Bayern Munich-ut.

Arsyeja? Lidhje të dyshimta me oligarkun dhe miliarderin rus Alisher Usmanov (69 vjeç). Ky i fundit mban një lidhje miqësie me Vladimir Putinin dhe dyshohet se ka lëvizur para nga krime të tilla si evazioni fiskal midis 2017 dhe 2022.

Usmanov dhe Hoeness, një marrëdhënie e veçantë

Sipas informacioneve nga mediat gjermane, Uli Hoeness, president nderi i Bayern Munich dhe Alisher Usmanov kanë pasur një marrëdhënie të veçantë. Në të vërtetë, Hoeness thuhet se ka ofruar bileta VIP për ndeshjet kryesore të Bayernit në Ligën e Kampionëve në disa raste në të kaluarën, por më e rëndësishmja e ka ndihmuar Usmanov të qëndrojë fshehur deri në arratisjen e tij në mars 2022 në Bad Wiessee në liqenin Tegernsee.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • e drejta: 29/04/2023 15:24

    SCHEISEN...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Sulmi me armë zjarri në Rotterdam, viktimat janë dy gra, një 14-vjeçare e plagosur

Sulmi me armë zjarri në Rotterdam, viktimat janë dy gra, një 14-vjeçare e plagosur