Tërmet 6 ballë në Greqi, kryebashkiaku i Elasonas: Njerëzit kanë lënë shtëpitë e tyre dhe kanë dalë rrugëve! Situata nën kontroll

Njerëzit në rrugë pas tërmetit

Pas tërmetit që goditi mesditën e sotme Greqinë, raportohet se një person është bllokuar në Mesochori, Elassona . Sipas informacionit, një i moshuar ka mbetur i bllokuar në shtëpinë e tij, kur një mur u shemb për shkak të tërmetit.

Pas tërmetit 6 ballësh ka reaguar edhe kryebashkiaku Nikos Gatsas i cili ka kërkuar që të nisin vlerësimet për dëmet materiale që mund të jenë krijuar.

“Zgjati më shumë se 15 sekonda dhe qytetarët dolën në rrugë duke lënë shtëpitë e tyre. Ende nuk ka njoftime për lëndime ose dëme”, tha Nikos Gatsas.

Sipas tij situata është nën kontroll pavarësisht se njerëzit janë të frikësuar dhe i ka kapur paniku.

"Tronditja ishte shumë e rëndë por unë kam kaluar në gjysmën e qytetit dhe nuk do të kemi shumë dëme," shtoi ai.

Nga ana e tij, guvernatori i Thesalisë, Costas Agorastos, theksoi për ERT se deri më tani "nuk ka të dhëna për dëmtime të mëdha".

Ndërkohë që ishte dhënë një udhëzim për të mbyllur shkollat ​​dhe vuri në dukje se rajoni është në kontakt me Mbrojtjen Civile për një koordinim më të mirë të veprimeve.

Në Volos tronditja ishte tejet e fuqishme dhe mijëra banorë dolën në rrugë. Raportet e hershme thonë se nuk u raportuan lëndime ose dëme.

Tërmeti u ndje gjithashtu në Thesalinë Perëndimore, në zonat e Trikala dhe Karditsa, ku në të dy qytetet njerëzit dolën në rrugë për siguri. Edhe në këto zona, rrjetet telekomunikuese, si ato mobile ashtu edhe ato fikse, kanë shumë probleme.

Sipas informacioneve, ka pasur rrëshqitje dheu në zonën e Kastraki por edhe në Rrugën Kombëtare Larissa-Elassona.


Lajmi kryesor:

Tërmet 6.3 ballë, ‘shkundet’ Greqia (VIDEO)


J.GJ./S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?×

Lajmi i fundit

John

Skoci/ 16- vjeçari akuzohet për goditje me thikë në stacionin hekurudhor ndaj një të mituri 14- vjeçar