Tërmet i fuqishëm në Greqi, banorët braktisin shtëpitë në mes të natës

Tërmet i fuqishëm në Greqi, banorët braktisin shtëpitë në mes të natës

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.5 ballë të shkallës Rihter goditi verilindjen e Kretës, Greqi në orët e para të së hënës. Epiqendra e tërmetit ishte në zonën detare midis Kretës dhe ishujve Kasos dhe Karpathos, por nuk raportohet për dëme.

Sipas Institutit Gjeodinamik tërmeti goditi në orën 1:25 të mëngjesit me orën lokale në një thellësi mesatare të cekët prej 43 km, raporton greekreporter.

Një raport i dytë i lëshuar nga Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC) e rendit atë në magnitudë 6.0. Ai postoi gjithashtu një paralajmërim për cunami, duke u bërë thirrje njerëzve që jetojnë në zonat bregdetare të Kretës të lëvizin në tokë më të lartë, mes frikës për një cunami të mundshëm. Paralajmërimi që atëherë është tërhequr.

Qindra njerëz në rajonin e prekur të Kretës kaluan disa netë në tenda dhe parqe ose fjetën në makinat e tyre pas tërmetit, i cili goditi fshatin Arkalochori, duke vrarë një person dhe duke plagosur të paktën njëzet.

Lëkundjet janë ndjerë edhe në ishujt e Cyclades, Turqi, madje edhe në Kajro të Egjiptit.

Njoftimi për cunami u hodh poshtë nga sizmologu grek, Efthimios Lekkas, i cili tha më pas se “nuk ka më asnjë mundësi për cunami në Greqi. Nuk ka asnjë arsye për shqetësim”. 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Balona spiune kineze, zyrtarët e SHBA: Pjesë e një operacioni të gjerë të mbikëqyrjes ushtarake nga Kina

Balona spiune kineze, zyrtarët e SHBA: Pjesë e një operacioni të gjerë të mbikëqyrjes ushtarake nga Kina