Tha se Kosova është zemra e Serbisë, Komiteti Olimpik i Kosovës kërkon procedura disiplinore kundër Gjokoviçit

Tha se Kosova është zemra e Serbisë, Komiteti Olimpik i Kosovës kërkon procedura disiplinore kundër Gjokoviçit

Novak Gjokoviç

Autoritetet olimpike të Kosovës kërkuan nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që të hapë procedura disiplinore kundër tenistit serb, Novak Gjokoviq, për, siç thanë, nxitje të tensioneve politike me deklaratën e tij se “Kosova është zemra e Serbisë”, të bërë në turneun French Open.

Gjokoviç e shkroi mesazhin në një objektiv kamere pas fitores së tij në rundin e parë, të hënën.

Në këtë ditë, 30 trupa paqeruajtëse të NATO-s u lënduan në përleshjet me protestuesit serbë në qytetin Zveçan - pjesa veriore e Kosovës.

Autoritetet serbe thanë se 52 protestues u lënduan në përleshje.

Dhuna shpërtheu pasi kryetarët shqiptarë të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, morën detyrën.

Gjokoviq tha se është kundër çdo lloji të konfliktit, por mbrojti deklaratën e tij, ndërsa situatën në Kosovë e përshkroi si “precedent”.

Kryetari i Komitetit Olimpik të Kosovës, Ismet Krasniqi, tha se “Gjokoviq ka promovuar sërish propagandën e nacionalistëve serbë dhe ka përdorur platformën sportive për ta bërë këtë”, raporton agjencia e lajmeve, Reuters.

“Deklaratat e mëtejshme, pas ndeshjes, të bëra nga një personazh i tillë publik, pa asnjë ndjenjë pendimi, rezultojnë drejtpërdrejt në rritjen e nivelit të tensioneve dhe dhunës midis dy vendeve”, tha Krasniqi.

Sipas tij, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar duhet ta hetojë rastin, duke hapur procedura disiplinore kundër sportistit.

Ministrja e Sportit e Francës, Amelie Oudea-Castera, vendi i së cilës do t’i organizojë Lojërat Olimpike verore në Paris, vitin e ardhshëm, tha se mesazhi i Gjokoviqit ishte qartazi "i pavend”.

“Ekziston një parim i neutralitetit për fushën e lojës. Kur keni mesazhe për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, mesazhe që i bashkojnë njerëzit rreth vlerave universale, një person sportiv është i lirë t'i shprehë ato”, tha Oudea-Castera për televizionin francez.

“Por, në këtë rast, ishte një mesazh shumë aktivist, shumë politik. Nuk duhet të përfshiheni, sidomos në rrethanat aktuale, dhe nuk duhet të përsëritet më”, shtoi ajo.

Gjokoviq tha se nuk zmbrapset dhe se të njëjtën do ta bënte sërish. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar nuk ka dalë ende me ndonjë koment. Të martën, Federata e Tenisit e Kosovës tha se komentet e Gjokoviqit janë për “keqardhje./REL

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Soni: 01/06/2023 16:43

  Stupid player. As a popular player he could promote only peace. Simple, serb...

  Përgjigju
 • Gjergj: 31/05/2023 16:11

  Kur Gjoka, bèhet Vic apo Daci, Dacic,,,,,mos prisni gjè tjetèr. Kèndèj nga ne, Xhelili bèhet Tzelilis apo Deda,,Dendias. Komb i lashtè ky yni por tragjik fati i tij. Sheh raste tè tilla si kèto,,dhe pyet vetveten,,,,pse ne? Edhe Marko Boçarin,,Gjini katolik e vrau. Njèri luftonte pèr mjekrrat e talibanève "priftèrinj"grekè si Suliot sypatrembur,,,tjetri katolik, pèr taboret e pashait. Enver Hoxha,,,kishte ditur diçka nga historia e popullit tè tij, ndaj bèri atè qè bèri. U hoqi zorraxhinjve mendorè,,,,pjatèn e çorbès sè prishur nga tavolina.

  Përgjigju
  • Illo: 31/05/2023 19:09

   Bravo per komentin!

 • aleksadros: 31/05/2023 15:44

  zemer e satem nuke jemi nje rrace ju jeni mbeturina ruse kure erdhet gjetet Dardanet nuke ju gjetem ne oo kurva

  Përgjigju
 • Ehem: 31/05/2023 15:39

  ... mor Gjok,me/pa Vic! Babgjyshi yt forke dikur shqip! Krijes pa far e kthiz!

  Përgjigju
 • e drejta: 31/05/2023 14:00

  EUROPA K...E I DO FORT BASTARDET SI PUNA E KETIJ KELYSHI SERB..ESHTE E KOTE

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE