'The Sun': Gangsterët shqiptarë në Angli përdorin nënat shtatzënë për të siguruar lejë qëndrimi

Gangsterët shqiptarë po synojnë nënat e ardhshme që janë të gatshme të regjistrojnë emigrantët si baba të fëmijëve të tyre të palindur, ka gjetur një hetim nga The Sun.

Reklama TikTok-u po bëjnë thirrje për gra të përgatitura që të kenë emrin e një azilkërkuesi të refuzuar në certifikatën e lindjes së foshnjës së tyre, në mënyrë që ai të shmangë dëbimin duke pretenduar se ka një familje në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndërsa kalimet me varka të vogla arritën një rekord të ri gjatë fundjavës së Pashkëve, një hetim nga The Sun ka zbuluar një trukun nga bandat shqiptare.

Një llogari e TikTok ndau një imazh të një bisede në WhatsApp me 'Katy me fëmijën', pasi hajdutët planifikojnë t'i bëjnë emigrantët e paligjshëm që të paraqiten si baballarët e fëmijëve të palindur në MB.

Ne mund ta zbulojmë mashtrimin pasi shifrat tregojnë se numri i emigrantëve me varka të vogla që kalojnë Kanalin Anglez deri më tani këtë vit ka kaluar 5,400, një rekord i ri .

Gjatë hetimit tonë, gjetëm një llogari të TikTok, e cila që atëherë është hequr, duke e quajtur veten "Zyra Konsullore Londer" - që do të thotë "Shërbimet Konsullore Londër".

Ai mburret: “Puna jonë vazhdon çdo ditë. Kemi gra me fëmijë. Regjistroni fëmijët e tyre me emrin tuaj në MB."

Gangsterët ndajnë imazhin e një bisede në WhatsApp të ruajtur në një telefon celular mes tyre dhe “Katy me fëmijën”.

Në të, "Katy" dërgon një foto të një skanimi të një foshnjeje, të cilës anëtari i bandës i përgjigjet: "Uau, ai duket shumë i mirë dhe i fortë. Sa për të shkuar, mezi presim ta shohim atë.”

Ajo përgjigjet: “Po, gjithçka është në rregull”. Mashtruesi përgjigjet: “Mirë. Unë do ta njoftoj klientin.”

Një person i brendshëm në komunitetin shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar tha për The Sun: “Një marrëveshje është bërë mes ndërmjetësit dhe një gruaje britanike.

“Sipas marrëveshjes, kur fëmija lind, në certifikatën e lindjes shkruhet emri i një emigranti ilegal shqiptar.

“Pastaj duke përdorur ligjet për të drejtat e njeriut, ky person aplikon për leje qëndrimi.

“Është një mënyrë e re për të siguruar lejen për të qëndruar në MB dhe përdoret nga njerëz azili i të cilëve është refuzuar nga Zyra e Brendshme dhe do të deportohen në çdo kohë.”

Në Facebook gjetëm një person në një grup për shqiptarët në Britani që kërkonte të pozonte si njerku.

Ata shprehen: “Nëse një grua është e divorcuar dhe ka një fëmijë 6 vjeç dhe unë mund të bëj letrat si njerkë.

"Nëse kjo do të jetë e mundur, më lidh me një avokat të mirë.

'Fëmija është mirë? Mirë. Unë do ta njoftoj klientin', thotë një prej trafikantëve.

Një vendim i Komisionit të Përzgjedhur të Çështjeve të Brendshme në qershor të vitit të kaluar për ta shpallur Shqipërinë një vend "të sigurt" ndihmon në shpjegimin e mashtrimeve.

Në tre muajt e parë të këtij viti, 700 janë dëbuar në vendlindje.

Ndërkohë, shifrat e Home Office tregojnë se 13,714 shqiptarë kanë aplikuar për azil në vitin deri në mars 2023.

Ata janë kombësia më e mundshme për ta bërë këtë.

Vërshimi i emigrantëve vazhdon, megjithatë, me 3,180 të ardhur nga të gjitha vendet vetëm muajin e kaluar.

Rreth 5,435 në 114 varka janë kapur deri më tani këtë vit, Forca Kufitare ka transportuar 442 prej tyre në Dover të Dielën e Pashkëve.

Numrat në rritje kanë grumbulluar më shumë presion mbi Rishi Sunak i cili është zotuar të ndalojë anijet.

Plani i kryeministrit për të deportuar azilkërkuesit në Ruandë do të kthehet në Parlament në ditët në vijim dhe qeveria shpreson të heqë fluturimet nga toka brenda javësh.

Ministri i imigracionit në hije të laburistëve, Stephen Kinnock tha se plani i kryeministrit ishte "në shkatërrim".

Ai tha se një rritje në kalimet do të thotë se "ka një tragjedi të madhe që pret të ndodhë".

Një zëdhënës i Zyrës së Brendshme tha: "Mashtrimi i imigracionit duke përdorur certifikata false të lindjes është një shkelje serioze dhe kjo është arsyeja pse ne kemi masa për ta parandaluar dhe zbuluar atë."

G.K/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Mitsotakis paralajmëron sërish Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati edhe të ‘këputet'

Mitsotakis paralajmëron sërish Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati edhe të ‘këputet'