The Weeknd thyen rekordin 'Guinness' si artisti më i dëgjuar në histori

The Weeknd thyen rekordin 'Guinness' si artisti më i dëgjuar në histori

Abel Tesfaye (The Weeknd)

Tashmë është zyrtare! The Weeknd është artisti më i njohur dhe më i dëgjuar në botë sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness, shkruan Daily Mail.

Kanadezi 33-vjeçar, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, vendosi dy rekorde të reja botërore Guinness, shumica e dëgjuesve mujorë në Spotify në 111.4 milionë duke u bërë artisti i parë që e arrin këtë shifër.

Dhe kjo nuk është e gjitha. Kënga Blinding Lights e 2020 e Weeknd është kënga më e dëgjuar në Spotify e të gjitha kohërave, me më shumë se 3.47 miliardë dëgjime që nga e hëna.

Blinding Lights është gjithashtu kënga më e gjatë e klasifikimit në ‘Billboard Hot 100’ e të gjitha kohërave me një total prej 90 javësh në tabelë pavarësisht faktit që Grammy e hodhi poshtë këngën.

Në mënyrë mbresëlënëse, askush nuk i afrohet as suksesit të The Weeknd.

Shakira është më afër me 81.6 milionë dëgjues, e ndjekur nga Ariana Grande me 80.6 milionë dëgjues, Taylor Swift me 80.2 milionë dëgjues dhe Rihanna me 78.5 milionë dëgjues.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)