Thethi bllokohet nga dëbora, banorët apel shtetit: Ndërhyni të lironi rrugën, një problematikë që vijon prej vitesh (VIDEO)

Reshjet e dendura të dëborës në zonë veri të vendit kanë bërë që zona e Thethit të bllokohet dhe të mos ketë mundësi kalimin në të vetmet rrugë që ka. Banorët kanë bërë apel institucioneve dhe shteti që të vijnë të zhbllokojnë rrugën dhe njerëzit të lëvizin dhe të kryejnë punët e tyre të përditshme.

Një banor i zonës shprehet se kjo zonë ngelet e izoluar nga reshjet e borës një problematike që vijon prej vitesh dhe nuk gjen zgjidhje.

 "Ka 20 vite që nuk vjen kush të marrë masa për Thethin a thua ne nuk jemi njerëz dhe nuk ekzistojmë. Nuk di ç'të them, një zonë turistikë të jetë në këtë gjendje katastrofe për rrugën, një problematikë që vijon prej vitesh. Ne nuk po kërkojmë ndihma, por lironi rrugën, edhe pse ka familje plot pa bukë, pa energji dhe të bllokuar për shkak të rrugës dhe borës. Ju lutem të merren masa. Ka 20 vite që nuk merren masa sikur ne nuk ekzistojmë. Kemi nevojë se jemi zonë turistike. Është një diçka që s’di të flasim. Ndoshta ka dhe fukarenjtë të bllokuar. Ka që në kohën e Enverit. Vetëm ky aks. Aman po bëjmë thirrje. Na plasi zemra duke bërë thirrje prej 30 vitesh. Aman merrni masa. Edhe naftën do mundohemi vetë. Mund ta hapim vetë. Vetëm na siguroni makinën. E bëjmë vetë aman. Po i bëjmë apel shtetit” ka thënë një banor i zonës. 


Lajmi kryesor:

Moti i keq sjell përmbytje në disa qytete, del nga shtrati lumi Bistricë! Një pallat 6 katësh rrezikon të shembet në Gjirokastër! Fryhet përroi i Zaranikës


  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS