Braçe- zyrtarëve: Lërini zyrat me kondicioner, hajde shesim shalqirin! Lëreni skemën që e merrni me çmim të lirë nga fermeri dhe e shisni në Europë 3 herë më shumë

TIRANË- Ish.zv.kryeministri Erion Braçe ka pasur një thirrje për zyrtarët, të lënë kafenetë e zyrat me kondicioner që të ndihmojë fermerët që të shesin shalqirin.

Ai ka denoncuar një skemë të padrejtë dhe të turpshme, siç e cilëson duke thënë se shalqiri po blihet me një çmim shumë të ulët nga fermeri dhe më pas nëpërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, e nxjerrin në Europë me një çmime 3-fish më të lartë.

"Lërini kafenetë e kafetë në Tiranë; Lërini zyrat me kondicioner që ua paguajnë edhe bujqit; Ejani në fusha e ndihmoni, zgjidhni të shesin shalqinin! Situata në Cermë të Sipërme, Sektor, Proshkë, Pasha, Shkumbin, Shenepremte, në anën tjetër, në Halilaj, Bubullime, Eskaj, Gjonas, Imshte, Kallm i Vogël e Kallm i madh; Është dramatike! Nuk bëhet fjalë për çmimin, tani bëhet fjale për prodhimin mbetur në fushe e nën temperatura 39-40 grade, ka vetëm 6 ditë jetë; më tej zverdhet e kalbet!

Ejani atje e merruni me lojeën! Cilën lojë? Atë të blerjes më të lire këtu-10 lekë e poshtë, nxjerrjes në Maqedoni e Kosovë dhe prej aty në gjithë evropen por me cmim 3-3 herë e gjysmë më të lartë! Është padrejtësi! Është turp", shkruan Braçe. 

Ky reagim vjen pasi vetë Braçe ka qenë i pranishëm në një protestë me fermerët e fshatit Çermë e Poshtme në Lushnje, të cilët thonë se kanë arritur që të sheshin vetëm 100 hektarë shalqiri, si pasojë e çmimit të ulët të shumicës. Për këtë fajtorë bëjnë pikat e grumbullimit, sipas së cilëve e kanë fiksuar çmimin me 12 lekë/kg, duke kërkuar që të jetë 18 lekë për kg. Zgjidhja, sipas Braçes, është krijimi i kooperativave, ose ndryshe magazinave publike me menaxhim shtetëror.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 03/07/2022 02:41

  Shalqinit i bie cmimi tani se eshte ne sezon.Ketu ku jetoj,ne dimer shalqini shkonte te 9 $ e lart,sot shkova dhe e bleva 3.98 $ nje shalqin,jo kg.E imagjinon dot Bracja dhe fermeret qe protestojne,sa ua ble tregetari shalqinin fermereve te ketushem qe e shet me 3$ shalqinin?!Por mund te them qe tregjet ketu ndjekin politiken /lokale/,pra furnizohen tregjet lokale nga fermeret lokale.Kur behet fjale pastaj per gjera qe nuk i rrit klima vendase,ose per gjera qe duhet te mbushin raftet,por nuk kane sezonin,ose jane ekzotike.atehere importi/eksporti hyn ne loje.I bie sipas kesaj politike, po te zbatohej ne Shqiperi qe fermeret e Divjakes duhet t'a gjejne tregun ne qytetet perreth qe kane me afer.

  Përgjigju
 • Gjergj: 02/07/2022 20:51

  O Erion me kompleks inferioriteti trupor dhe mendor. Shalqini, ka nevojè sè pari pèr njè prodhimtari cilèsore (jo plehra Lushnje tè kalbura pèrbrènda nga mashtrimi me plehra pesticide). E dyta kèrkon mundèsi magazinimi dhe ftohjeje, deri nè shitje. Nèse i ke kèto tè dyja,,,,blerèsi gjerman i prodhimit vjen tek fermeri vetè,,,dhe nuk ka nevojè pèr baxhellat e Edi Ramès nga "zyrat e Tiranès". Èshtè e thjeshtè o Braçe province. Mufka tè tilla, shiti nè shtèpinè tènde,,,PLEH.

  Përgjigju
 • Lala: 02/07/2022 20:32

  Ekonomi tregu..fahatari ta gjej vet tregun.ta lidhi vet kontraten.te mblidhen vet 5 a 6 e the bejn kooperativ e the bashkepunojn.shteti Ka per detyr vetem te japi grante atje Ku e meritojn.ska mo komunizem we Nena parti mendon per the gjith.

  Përgjigju
 • ymeri: 02/07/2022 19:42

  TI MOR ERION BRACE MERITON TE ISHE MINISTER I BUJQESISE,,,SEPSE TE DHIMBSET POPULLI,,,,,POR EDI RAMA KY MUT,,,DO PISA DHE LEGENE SI KRIFCA DHE AHMETAJ,,,,PRANDAJ E HOQI MINISTRIN E FINANCES CANI SE AI NUK PRANOI TE FIRMOSTE TE JEPTE LEKET PER INCENERATORET...,,KU U VODHEN ME AHMETAJN...

  Përgjigju
 • LORA: 02/07/2022 17:57

  Apeli i E.Braces eshte plotesisht i drejte. Nese duam qe vitin tjeter te shtohet prodhimi dhe te ardhurat e shalqinit ,duhet garantuar nga shteti blerja sivjet e prodhimit te tyre,,me fitim prodhuesi. Ka ardhur koha e magazinimit shteteror,si nje alternative konkuruese me grumbulluesin privat dhe si mbrojtje e domosdoshme shteterore per mundin dhe kostot e fermereve .

  Përgjigju
 • Hekuran: 02/07/2022 17:03

  Vallaj esht be qesharak. Po ik ore shit shalqi . Nise vet. Dilni shisni shaqli thot. Dhe po nuk deshe te dalesh t shesesh shalqi te quan dezertor braçja. Kungull

  Përgjigju
 • Lalzi: 02/07/2022 16:49

  Çfarë shpikësi je mo i shkretë Stë ka njeri në listë dhe do të biesh në sy me fshatarin e lushnjës divjakës Kur ti ishe zv Kryeministër një herë si përmende në mbledhje qeverie apo ju bëre ndonjë që ta mbajnë mend bravo braçe se kur ishe ti na ndimove . Ti je një vk që vetëm për tu dukë bën gjithëçka. 1 m boll se e teprove le nam po bëhesh më keq se lulëza. Flm po më dëgjove.

  Përgjigju
 • emri: 02/07/2022 16:35

  vetem e imagjonoj ate bjonden e shpelare te ministrise se bujqesise, duke shitur shalqir aty mes Myzeqese, akoma me llafe pazari ... iku dhe kete vit, mbetem pa shal ... qe dhe po mos e kishim per vehte do ja shisnim tjetrir per cmim te mire.

  Përgjigju
 • abc: 02/07/2022 14:53

  lereni menaxhimin shteteror, mos u merrni me budallaleqe, eshte eksperiment I provuar dhe nuk dha rezultat kur perdorej dhuna, jo me sot qe nuk jep e nuk jep. Vrisni mendjen si te ndikoni te rritet numri I pikave private te shumices, ate beni. Pra shtoni konkurencen mes pikave grumbulluese dhe mos lejoni krijimin e oligopoleve mes tyre. Tung

  Përgjigju
  • Spiro: 02/07/2022 17:06

   I kan ik gjith pllumbat ktija. Do shesi shalqi tashi

 • Sondazhi i ditës:

  Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik