Dritan Hila: Thuajini Metës të ndalojë!

Dritan Hila: Thuajini Metës të ndalojë!

Ilir Meta në Roskovec

Sot Ilir Meta është parë nga Roskoveci me një vare duke i rënë një cungu betoni. Rreth tij rrinin disa persona të cilëve u bëri ftesë që të bashkoheshin në një kryengritje, revolucion apo lëvizje kaçake, d.m.th diçka kundër qeverisë. Vendndodhja ishte afër inceneratorit të Fierit. Dikur fshatarët e zonës patën bërë një protestë e cila u shua shpejt. Inceneratori në fjalë do mblidhte plehrat e Fierit, Lushnjës dhe Vlorës. Aktualisht është i bllokuar për arsye politike të protestave opozitare.

Objektit në fjalë i duhen edhe 10% lëvrim fondesh pasi 90% janë paguar, për të zhdoganuar paketat elektronike që janë në doganë, por askush nuk firmos lëvrimin e fondit nga frika mos bëhen objekt goditjeje politike. Ndërkohë personeli i specializuar jashtë ka braktisur punën pikërisht pasi shikon shokët e Metës që bëjnë si të lënë nga trutë. Pasojat janë të mëdha në fushën e higjienës qytetëse të qarqeve limitrofë dhe në fushën e turizmit. Vlora nuk mund të përballojë kapacitetet turistike nëse vazhdon meseleja me landfille. Ndërkohë fshatarët janë qetësuar, por është tërbuar Meta.

Por puna është që Meta nuk ka hallin e fshatarëve, por të vetin. E ndaj, ka ardhur koha që të kuptojë se Berisha i mbylli hallet e veta. Ndërkohë njerëzit kanë hallin e punës dhe të kapin ndonjë lek se është sezon turizmi dhe e kanë kuptuar që revolucionet janë për ata që i hipin kalit të qeverisë. Ndaj për hatër të kalamajve ta lërë atë punë vetë duke hedhur Tedin mbi kokat e policëve të Erion Veliajt në Tiranë dhe mos u sulet shtyllave lart e poshtë Shqipërisë. E ka bërë njëherë Edi Rama para 30 vitesh, por historia kur përsëritet bëhet qesharake. Kaq duhet ta ketë lexuar si njeri i kënduar që është.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Zef: 16/06/2024 20:52

  Jo vetem te mos ndaloj por te ngrihen te gjithe si presidenti dhe ti nxjerrin jashte nga parlamenti dhe shtepite e tyre ,,,,,ashtu sic na larguan neve nga shqiperia ,,,,,

  Përgjigju
 • Luani: 16/06/2024 13:05

  njiher këta si qifti i Ilir Metes dhe Sali Berishes e këtyre ne qeveri ju vjen radha nji pasn nji .Shqiperia nuk mbahet peng i tekave te Saliut e të Ilirit me Monikën, ska pardon më dënimi duhet ekzekutuar nji pasn nji, pa dallim partie.

  Përgjigju
 • Neri: 16/06/2024 12:01

  Ketu i bejne gjyq opozites. Po atyre qe jane ne pushtet prej 12 vjetesh?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë