Ti shpallësh luftë Amerikës me brekë nëpër këmbë!

Ti shpallësh luftë Amerikës me brekë nëpër këmbë!

E keni vënë re sesi ka nje rakordin sulmesh kunder Shteteve te Bashkuara edhe këtej, edhe matanë kufirit? Dyfekun e parë kunder superfuqise boterore e ngriti nje katundar nga nje fshat i braktisur i Gramshit. Nje farë Adriatik Llalla qe eshte bërë për rahmet, mori zemer pasi piu 2 teke raki kumblle dhe nga zyra e prokurorit te pergjithshem qelloi me bresheri akuzash perfaqesine e Amerikes ne Tirane.

Pas Tikut, nje tjeter zyrtar i larte i qeverise se Kosoves, nje ish burgaxhi i Hagës qe u shpetua dy here nga Shtetet e Bashkuara, ka kohe qe i kundervihet superfuqise boterore dhe nuk degjon keshillat e aleatit tonë më të madh megjithese ajo Kosovë martire u çlirua e u pavarësua prej Amerikës së dashur. Ne llogoren e luftes kunder Washingtonit kanë dalë partizanë edhe eksponentë të ish opozitës parlamentare ku spikasin mandatdjegurit Petrit Vasili, Edi Paloka, Ylli Manjani, Ervin Salianji...

Yshtje guerilase po i japin kesaj lufte edhe gazetarë skuthë debatikas të nëmur e të palexuar nga audienca siç janë Andi Bushati, Armand Shkullaku, Mark Marku. E tua degjosh arsyet apo justifikimet gjithë kësaj arradhe dështakësh eshte sa qesharake aq edhe cinike dhe e peshtire. Sipas tyre Shtetet e Bashkuara po i bejne avokati Serbise atje lart ne verilindje te gadishullit dhe prudence qeverise se Edi Rames ketej ne brigjet mesdhetare.

Une personalisht nuk e kuptoj dot sesi nje superfuqi gjigande qenka blerë e joshur nga një qeveri e nje vendi aq te vogel sa Shqiperia dhe këto pazare të imagjinuara nuk i paskan zbuluar institucionet e rrepta dhe media amerikane por i kanë pikasur këta mysybetërit e lartpërmendur. Te kesh në shënjester Edin e Aneta Ramës dhe tabelë qitje të perdoresh Ameriken ma neverit kohën që harxhoj duke ndjekur parlamentin apo disa nga mediumet ku shfaqen e shkruajnë kodoshët ligj dhe opinionbërës.

Nese do kishin sikur një arsye madhore e të shëndetshme në dialektiken e tyre antiamerikanedo unë isha i pari që do u bashkohesha e nuk do i lija rradhë Tikut, Petritit, Ramushit, Shkullakut. Dhe per te qenë i sinqertë me ju, nga gjithe kjo betejë kunder Shteteve te Bashkuara me tremb diçka. Trembem edhe une si fshatari i Sevasterit të Vlorës kur ne vitin e larget 1969 debatonte me sekretarin e partisë komuniste të kooperativës tek i thoshte: -O shoku sekretar. Jam dakort me mësimet e shokut Enver që vendi ynë ti shpallë luftë Amerikës. Ne jemi trima por jemi vënd i vogël. Nëse mundemi, ia hodhëm se Amerika do na pushtojë e do na mbajë me bukë. Por sikur ne ta mundim Amerikën e madhe, si do ta mbajmë me bukë gjithë atë milet o derman!

Po ti Ilir Meta po më lexon?

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • life: 08/03/2019 20:38

  i njoha ato breket e dyta ne Foto jane te SHUKRIUT

  Përgjigju
 • Reesma: 07/03/2019 13:42

  E cilëson njeriun burgaxhi thua se ti vodhi breket e sat ëme

  Përgjigju
 • Hinglateri: 06/03/2019 23:58

  Iliri nuk te lexon se ka hallin e Monikes e i ngelet pa breke

  Përgjigju
 • Turi: 06/03/2019 21:54

  Si komunistet. Ato i shpallen lufte amerikes pa breke fare ne bythe. Vazhdojn te jen akoma ministrat e diktatures ne qeverin socialiste, ruci e thomai. Rrofshin socialistet shqiptare qe na e mbajn kujtimin gjalle

  Përgjigju
 • Tir: 06/03/2019 21:21

  I madhi e kurajozi Bled, bravo se vertet me duket sikur ke shprehur dhe mendimet e mija, per te gjithe te siperpermendurit. Po sa te shperlare jane mor aman keta palo gazetare e analiste, qe vec shqiptare nuk jane.Meta ka frike te te lexoje

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri