Mashtronin italianët përmes Call Centerave, në pranga 2 administratorë në Tiranë, në kërkim dy të tjerë! Sekuestrohen 68 mijë euro (EMRAT)

TIRANË- Dy administratorë Bjorn Kareco dhe Marjo Kolli kanë rënë në pranga ndërsa dy të tjerë janë shpallur në kërkim nën akuzën e mashtrimit për investim në bursa përmes Call Centerave. Policia njofton se janë sekuestruar 68 mijë euro të cilat ishin përftuar përmes mashtrimit si dhe listat me emrat dhe numrat e telefonave e shtetasve të huaj që ranë në grackën e tyre.

Në Call Centerin në fjalë që ndodhej në Tiranë në rrugën e Zallit, ishin punësuar 60 operatorë të cilët mashtronin të huaj për investim në Forex.

Të huajt që binin pre e këtyre mashtrimeve ishin kryesisht italiane, operatorët u prezantoheshin si agjentë shitjesh.

Gjatë operacionit u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale: 68 000 euro, njësi kompjuterike, aparate celulare, tabletë, mandate pagesash dhe blloqe me të dhëna të ndryshme të shtetasve të huaj që dyshohet se janë mashtruar, për të investuar në bursa fiktive. 

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme procedurale.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Djali i mitur i liderit çeçen Kadyrov, emërohet vëzhgues në batalionin e ushtrisë ruse

Djali i mitur i liderit çeçen Kadyrov, emërohet vëzhgues në batalionin e ushtrisë ruse