Tokio 2020/ Përfundon gara e 3000 m, Luiza Gega renditet e 13-ta në olimpiadë

Tokio 2020/ Përfundon gara e 3000 m, Luiza Gega renditet e 13-ta në olimpiadë

Luiza Gega gjatë garës në Lojërat Olimpike

Për herë të parë në historinë e sportit Shqipëria ka garuar në finalen e madhe të Lojërave Olimpike. Atletja Luiza Gega përfundoi garën e 3000 metrave me pengesa dhe u rendit në vendin e 13-të me kohën 9:34.10.

Medaljen e artë e fitoi Peruth Chemutai, atletja nga Uganda. 22-vjeçarja afrikane regjistroi kohën 9:01.45 dhe i dhuroi vendit të saj medaljen e artë. Në pod u ngjitën edhe Courtney Frerichs nga SHBA, e cila mori medalje argjendi dhe Hyvin Kiyeng nga Kenia me medalje të bronztë.

Shqipëria mbylli përfaqësimin në Lojërat Olimpike 'Tokio 2020', pa asnjë medalje, ku rezultati më i mirë ishte ai i Briken Caljas i cili u rendit i 4 në peshëngritje në peshën trupore deri në 73 kg.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Himarë, PS padit KQZ në Gjykatën e Tiranës: Komisioni Rregullator nuk miratoi afatet për organizmin e zgjedhjeve në Himarë

Zgjedhjet në Himarë, PS padit KQZ në Gjykatën e Tiranës: Komisioni Rregullator nuk miratoi afatet për organizmin e zgjedhjeve në Himarë