Tragjedi ajrore, asnjë i mbijetuar nga avioni i rrëzuar me 157 persona në bord

Një avion i linjës “Ethiopian Airlines” me 157 persona në bord, nga të cilët tetë pjesëtarë të ekuipazhit, është rrëzuar mëngjesin e sotëm në Kenia 6 minuta pas ishte ngritur në fluturim, teksa nuk ka asnjë të mbijetuar.

“Nuk ka të mbijetuar nga bordi i avionit që transportonte pasagjerë nga 33 shtete”, tha transmetuesi shtetëror Eitiopian, duke cituar një burim nga kompania ajrore.

Avioni u nis nga kryeqyteti i Kenias në orën 08:38 të mëngjesit teksa pas 6 minutash ka humbur komunikimet me kullën e Kontrollit.

Avioni është rrëzuar në juglindje të qytetit  Addis Abeba, ndërsa mësohet se pasagjerët ishin të 32 shtetësive të ndryshme.

Nga rrëzimi i aeroplanit nuk pati asnjë të mbijetuar. 32 kenianë, 18 kanadezë, 8 amerikanë dhe 7 britanikë janë identifikuar tashmë mes viktimave.

Autoritetet po punojnë për zbardhjen e shkaqeve të rrëzimit të avionit.

Në 3 dekada, ky është aksidenti ajror i tretë që përfshin avionët e kësaj kompanie. Sipas të dhënave të Aviacionit Civil Planespotters, Boeing 737- MAX 8 ishte një avion i ri, që iu dorëzua linjës ajrore në nëntor. Boeing 737- MAX 8 është i njëjti model i avionit që u ngrit në tetor nga Xhakarta dhe u rrëzua në detin Java disa minuta më vonë, duke vrarë të gjithë 189 njerëz në fluturim e linjës Lion Air.

G.M.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Takimi i ‘sikletshëm’ virtual i Putinit dhe biznesmenëve italianë, mes tensioneve të perëndimit