Tragjedia e brigjeve ujore mes Francës dhe Britanisë së madhe, lidhja e sfondit politik me çështjen e emigrantëve

Në Francë, në Bruksel dhe në Mbretërinë e Bashkuar, ka pasur shprehje keqardhjeje dhe pikëllimi për humbjen e jetëve në kanalin britanik. Megjithatë, në të njëjtën kohë, politika është e ndërthurur në debatin e migracionit dhe azilit.

Fillimisht, prizmi i politikës së brendshme.

Boris Johnson premtoi të "marrë përsëri kontrollin" e kufijve të Mbretërisë së Bashkuar pas Brexit, por fluksi i mbërritjeve me gomone nëpër kanal nuk u përkon saktësisht kufijve të papërshkueshëm nga uji. Dhe BE-ja është e prirur të vërë në dukje se marrëveshja "e dobët" e Brexit-it që donte Johnson, duke e mbajtur Brukselin shumë afër, nuk lejonte një marrëveshje migracioni që mund të kishte qenë e dobishme tani .

Sa i përket Emmanuel Macron-it, ai po shkon në një zgjedhje presidenciale të kontestuar ashpër në Francë. Nën presionin nga e djathta politike dhe e djathta ekstreme, ai dëshiron të shihet si një nacionalist i ndërgjegjshëm për sigurinë. Kjo është arsyeja pse ai përmendi "sovranitetin kombëtar" kur refuzoi edhe një herë ofertën britanike për patrullime të përbashkëta në plazhet dhe ujërat franceze. Qeveria e tij ngulmon se Mbretëria e Bashkuar duhet të kuptojë argumentin e sovranitetit në dritën e votës së saj për Brexit.

Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Priti Patel mundohet të negociojë duke thnë se planifikon të dërgojë zyrtarë dhe oficerë të zbatimit të ligjit në Paris të premten për të intensifikuar bashkëpunimin e përbashkët dhe shkëmbimin e inteligjencës. Por për të punuar krah për krah duhet durim e besim dhe, tani për tani, marrëdhëniet MB-Francë janë të ftohta dhe në ‘hoje’ tensionesh.

Franca u etiketua si ‘polic i keq’ nga Britania e Madhe gjatë negociatave shpesh të vështira të Brexit me BE-në. Pas Brexit, të dy palët janë në mosmarrëveshje për një numër të vogël lejesh peshkimi, Franca akuzon Mbretërinë e Bashkuar për frenim (Britania e Bashkuar e mohon akuzën). Dhe ka një mungesë komunikimi deri diku edhe një ego të tepruar mes të dyve lidhur me zbatimin e Protokollit të Irlandës së Veriut, të nënshkruar nga BE dhe MB si pjesë e marrëveshjes së shkëputjes së Brexit për të ruajtur paqen dhe për të shmangur një kufi të vështirë doganor në ishullin e Irlandës.

Duke i shtuar këtyre tensioneve, Franca është ende ‘e zhgënjyer’ nga marrëveshja e fundit e sigurisë midis Mbretërisë së Bashkuar, SHBA-së dhe Australisë, të cilën e mori vesh vetëm në momentin e fundit gjë që i kushtoi Parisit një kontratë fitimprurëse për nëndetëset.

Lufta kundër kontrabandës me njerëz dhe frenimi i të dëshpëruarve nga rrezikimi i jetës së tyre në det bëhet edhe më i ndërlikuar, kur jeni vëzhgues të jashtëm.

Presidenti Macron e sheh dilemën e kalimit të Kanalit si një sfidë pan-evropiane ( e bashkësisë evropiane), po aq sa një çështje dypalëshe me Mbretërinë e Bashkuar

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qëndrimi i Metës për dhunën në PD më 8 janar mendoni se ishte:×

Lajmi i fundit

John

Lulzim Basha 'zbret' në bazë, takim sot me demokratët në Fier! Mbështetësit e Berishës dalin në protestë: Nuk të duam këtu, je 'Non Grata'