Tregjet e aksioneve pësojnë humbje historike/ Tremujori i parë i 2020, më i keqi që nga viti 1987

Tregjet e aksioneve në të gjithë botën pësuan humbje historike në tre muajt e parë të 2020-ës pavarësisht shitjeve masive për koronavirusin.

Dow Jones Industrial Average dhe FTSE 100 i Londrës patën rëniet e tyre më të mëdha tremujore që nga viti 1987, përkatësisht 23% dhe 25%.

S&P 500 ka pësuar 20% humbje gjatë tremujorit të këtij viti, më i keqi që nga 2008-ta. Rënia erdhi pasi autoritetet urdhëruan ndalimin e shumicës së aktivitetit në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e virusit.

Ekonomistët kanë paralajmëruar se goditja në ekonominë globale ka të ngjarë të jetë më e keqe se kriza financiare. Parashikuesit IHS Market, për shembull, parashikonte se rritja do të tkurret 2.8% këtë vit, krahasuar me një rënie prej 1.7% në 2009. Asnjë vend nuk ka mbetur i paprekur. Firma e të dhënave parashikoi që Kina të pësojë një rritje në 2%, ndërsa Mbretëria e Bashkuar mund të shohë rënie të rritjes 4.5%. Perspektiva për vendet si Italia dhe ekonomitë më pak të zhvilluara është edhe më e keqe.

"Ne mbetemi shumë të shqetësuar për këndvështrimin negativ të rritjes globale në vitin 2020 dhe në veçanti për tendosjen që do të kishte një rënie në tregjet në zhvillim dhe vendet me të ardhura të ulëta," tha të martën presidenti i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva.

Në SH.B.A., një analizë e një banke qendrore sugjeroi se niveli i papunësisë mund të rritet në më shumë se 32% gjatë tre muajve të ardhshëm, pasi më shumë se 47 milion njerëz humbasin punën e tyre.

Në nivel global, shumë indekse pësuan më shumë se 20% ulje se sa në fillim të vitit. Një rënie të madhe kanë pësuar edhe çmimet e naftës. Kjo ka ardhur si pasojë e rënies së kërkesës si dhe një lufte çmimesh midis prodhuesve. Qeveritë kanë premtuar fonde masive të shpëtimit, gjë që ka ndihmuar në heqjen e çmimeve të aksioneve ditët e fundit.

Të martën, FTSE fitoi gati 2%, ndërsa Gjermania Dax dhe Franca CAC 40 panë fitime më modeste. Por indekset kryesore të SH.B.A.-së u ulën, me Dow që pësoi 1.8% rënie, S&P 500 1.6% rënie, dhe Nasdaq thuajse 1%.

Firmat e energjisë dhe firmat financiare ishin ndër interpretuesit më të këqij të këtij tremujori. Shitësit me pakicë bën me dije se shitjet kanë avulluar si dyqane të mbyllura, pësuan disa nga humbjet më të mëdha të martën, me rënien e Macy pothuajse 9% një ditë pasi ajo tha se do të vinte shumicën e stafit të saj në pushime të papaguara.

"Pavarësisht stimulit monetar dhe financiar, ne presim që paqëndrueshmëria e kapitalit neto të mbetet e lartë për sa kohë që kohëzgjatja dhe ndikimi i Covid-19 mbeten të panjohura, çmimet e naftës qëndrojnë në depresion dhe vizibiliteti i fitimeve është i errët", shkruhet në një analizë për Menaxhimin e Pasurisë së Bankës Amerikane.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Kërcënoi fqinjin dhe qëlloi me armë zjarri në banesën e tij, arrestohet 43-vjeçari në Tiranë