Tritoli në shtëpinë e gazetarit, PD-ja e Lezhës: Shantazhi ndaj lirisë së medias është cënuar edhe nga situata politike

Foto ilustruese

Partia Demokratike në Lezhë ka dënuar shpërthimin me tritol në shtëpinë e gazetarit të Neës 24 në Lezhë, Elidon Ndreka.

PD përmes një njoftimi e dënon këtë akt duke e quajtur kriminal. Sipas saj shantazhi ndaj lirisë së medias, fjalës së lirë dhe mbrojtjes së interesit qytetar është cënuar edhe nga situata politike, ku eksponentë të lidhur me botën e krimit kryejnë veprime të dënueshme.

"Partia Demokratike Lezhë dënon aktin kriminal të vendosjes së lëndës plasëse pranë banesës së gazetarit Elidon Ndreka. Shantazhi ndaj lirisë së medias, fjalës së lirë dhe mbrojtjes së interesit qytetar është  cënuar edhe nga situata politike, ku eksponentë të lidhur me botën e krimit kryejnë veprime të dënueshme.

Më tej PD i ka bërë thirrje publike Prokurorisë Lezhë dhe Policisë së Shtetit që të hetojnë ngjarjen dhe të vënë para përgjegjësisë autorët apo organizatorët.

"Një thirrje publike Prokurorisë Lezhë dhe Policisë së Shtetit që të hetojnë ngjarjen dhe të vënë para përgjegjësisë autorin/rët apo organizatorët .Kjo ngjarje e rëndë pason dhunën dhe shantazhin e vetë një shefi policie ndaj një tjetër gazetari  të Lezhës muaj më parë, ngjarje e ndodhur Shëngjin. Gjuha e dhunës dhe urrejtjes ndaj gazetarëve dhe medias ka marrë hov të turpshëm nga pushtetarë që nuk kanë më pushtetin e popullit", thotë PD.


Lajmi kryesor:

Tritol në derën e shtëpisë së gazetarit në Lezhë! Ndreka: S'di ku ta drejtoj gishtin! Tronditja ishte e madhe, vajza filloi të qante; Autori filmohet teksa zbret nga makina


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjaten pa afat masat anti-COVID dhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri ne 06:00, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

John

Mitsotakis akuzohet për thyerjen e rregullave Covid-19, kapet pa maskë e pa distancim social