Turshi domate nga zonja Albana

Turshi domate

Përbërësit:

 • 2 kg domate
 • 2 litra ujë të vluar
 • 50 ml vaj
 • 1 lgj kripë
 • 2 lgj uthull
 • 2 lgj sheqer për kavanoz
 • 1 lgj kripë për kavanoz
 • 2 thelpinj hudhër për kavanoz
 • Majdanoz

Përgatitja:

Kaurdisim domatet në vaj sic janë. për dy kile domate shtojmë sheqerin, kripën, uthullën, ujin e zierë, dafinë, hudhër dhe uthullën e bardhë. Të gjitha këto I përziejmë duke vendosur edhe majdanozin përsipër, e mbushim kavanozin deri tek vija e bardhë e grykës, e përziejmë mirë dhe e mbulojmë me një pecetë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Meta-Ramës: Unë jam Ilir Rexhep Metaj, se kam ndryshuar asnjëherë

Meta-Ramës: Unë jam Ilir Rexhep Metaj, se kam ndryshuar asnjëherë