Twitter mbyll zyrat në Bruksel, mijëra punëtorë në rrugë

Twitter mbyll zyrat në Bruksel, mijëra punëtorë në rrugë

Twitter ka mbyllur zyrat në Bruksel, mësohet pas një raportimi nga Financial Times. Gazeta raportoi se shkaku për këtë vendim ishte largimi i disa drejtuesve të lartë Julia Mozer dhe Dario La Nasa. Gjithashtu nga zyrat u larguan dhe 4 drejtues të tjerë të lartë, të cilët luanin një rol të rëndësishëm falë lidhjeve që kishin me politikanët e BE për shkak të vendndodhjes.

Mozer dhe La Nasa ishin drejtuesit e përpjekjeve të Twitter për përshtatjen e platformës me kodin e keqinformimit të BE dhe Aktin e Shërbimeve Dixhitale.

Twitter ka nisur uljen e numrit të stafit që kur Elon Musk mori drejtimin e kompanisë, ku gjysma e punonjësve u larguan në “raundin e parë”, dhe shumë të tjerë janë larguar që pas dhënies së ultimatumeve nga Musk për përfundimin e projekteve në një kohë shumë të shkurtër.

Komentuesit lokalë tregojnë se këto largime në Evropë janë shumë shqetësuese për Twitter. Vera Jourova, zëvëndës presidentja e BE për kodin e keqinformimit, tregoi për Financial Times se ajo ishte “shumë e shqetësuar pas lajmit se shumica e stafit të Twitter në Evropë janë pushuar nga puna”.

“Nëse ti dëshiron të zbulosh dhe të veprosh kundër diskriminimit dhe propagandës, duhet të kesh burime”, tha ajo.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto