U kallëzua për aksin Kardhiq-Delvinë, SPAK i komunikon akuzën për shpërdorim detyre ish-drejtoreshës së ARRSH, Sonila Qato

TIRANË- Pasi u thirr në SPAK për hetimet lidhur me aksin Kardhiq-Delvinë, Prokuroria e Posaçme i ka komunikuar sot akuzën për shpërdorim detyre ish-drejtoreshës së ARRSH Sonila Qatos.

Qato u kallëzua nga një kompani ndërtimi për pabarazi në tenderia, çka u konstatua edhe nga Kontrolli i Lartë i Shtetit. Sipas gjetjeve të tij, ish-drejtuesja e Autoritetit Rrugor Shqiptar kishte skualifikuar padrejtësisht ofertën më të ulët të paraqitur nga kompania paditëse.

KLSH kërkoi një hetim më të thelluar, ku doli se kishte pasur abuzime me tenderin e rrugës Kardhiq -Delvinë, në vlerën e 5 milionë eurove. Herën e fundit Qato u thirr në SPAK më 3 tetor ku tha se kishte dhënë disa deklarime në cilësinë e ersonit që ka dijeni për ccështjen e rrugës Kardhiq-Delvinë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Këshilli Evropian: Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve

Këshilli Evropian: Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve