2 ish-gjyqtarë 'Kushtetues' dhe 5 'të Lartë' u kallëzuan për fshehje pasurie, SPAK kërkon pushimin e çështjes: S’ka vepër penale

2 ish-gjyqtarë 'Kushtetues' dhe 5 'të Lartë' u kallëzuan për fshehje pasurie, SPAK kërkon pushimin e çështjes: S’ka vepër penale

TIRANË- Prokuroria e Posaçme kërkon pushimin e çështjes për 7 ish-gjyqtarët të cilët janë kallëzuar për fshehje pasurie dhe evazion fiskal. Këtë të premte SPAK paraqiti kërkesën në GJKKO për pushim çështje, ndërsa vendimi pritet të shpallet më 7 korrik.

SPAK kërkon pushimin e çështjes me argumentin se s’ka vepër penale. 7 ish-gjyqtarët e dorëhequr dhe shkarkuar nga vettingu u kallëzuan penalisht nga avokati Fran Dashi për evazion fiskal e fshehje pasurie.

Shtatë ish-gjyqtarët për të cilët SPAK kërkon pushim të çështjes

1. Xhezair Zaganjori, ish-kreu i Gjykatës së Lartë;
2. Tom Ndreca, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;
3. Gani Dizdari, ish-gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese;
4. Edmond Islamaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;
5. Guxim Zenelaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;
6. Guxim Zenelaj, ish-gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese;
7.  Aleksandër Muskaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë

Kujtojmë se prillin e vitit 2020, avokati Dashi kallëzoi 20 ish-gjyqtarë dhe prokurorë të shkarkuar nga vettingu, duke i akuzuar për mashtrim, fshehje pasurie, fshehje të të ardhurave, mospagim të taksave, shpërdorim detyre, refuzim për deklarim dhe mosdeklarim pasurie. Menjëherw SPAK nisi hetimet për 10 nga 20 emrat e kallëzuar, ish-anëtar të gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese, ndërsa për 10 të tjerët Prokuroria e Posaçme deklaroi se nuk ishin kompetencë e saj dhe se i janë dërguar Prokurorive Durrës, Tiranë dhe Elbasan. SPAK regjistroi procedimin penal për 9 ish anëtarë të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese, konkretisht për: Bashkim Dedja, Tom Ndreca, Shkëlzen Selimi, Gani Dizdari, Artan Zeneli, Edmond Islamaj, Guxim Zenelaj, Besnik Imeraj dhe Aleksandër Muskaj.

SI.E./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 02/07/2022 00:38

  Po nese nuk quhen veper penale keto per te cilat jane shkarkuar,ose vetelarguar,atehere cilat perkufizon SPAKU si te ndjekshme penalisht?! Kam pershtypjen se SPAKU po kthehet ne nje aktor i keq imitues i Ponc Pilatit,per gjysmat shpalli gjoja //moskopetence// dhe te tjeret qe jane kapobandat e korrupsionit gjyqesor i shpalli sikur nuk plotesojne kushtet per veper penale e kuptohet dhe ndjekje penale si rrjedhim!!!

  Përgjigju
 • Gau: 01/07/2022 13:19

  Ha ha ha Kraja Arben kokrra komunistit tipik pa byths. Ju dhjefsha mu ne spak

  Përgjigju
 • DREJTESI SI LITARI NE THES: 01/07/2022 13:04

  Te pafajshem..nuk ka veper penale per Gjyqetaret dhe Prokuroret milonier…me vila, toka, hotele dhe prona te tjera te pa deklaruara!!! Bektash Shtepenja, autokombanjeri qe korr grurin e fshatit, dhe nuk ka fature tatimore…sekuestro shtepise dhe BURG! Do bejme drejtesi de more déé, si lum ky popull qe mezi na kéé…Ngrehu nga varri o i madhi Bhburicka!!

  Përgjigju
 • R.I.P: 01/07/2022 12:39

  E pat dhe reforma ne drejtesi! R.I.P

  Përgjigju
 • Niku: 01/07/2022 12:22

  Spaku eshte vetem per popullin e thjeshte,per ata me kollare joooooo..

  Përgjigju
 • Shaqo: 01/07/2022 12:19

  Ne rrezik e ne nevoje, shoku shokun ta ndihmoje...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje