U raportua i vrarë, gazetari rus Arkadiy Babchenko është gjallë, ngjarja inskenim

Gazetari rus, Arkadiy Babchenko, i raportuar i vdekur ditën e djeshme në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, rezulton se është gjallë. 

Ngjarja është sajuar si inskenim për identifikimin e disa agjentëve rusë të cilët kishin planifikuar ekzekutimin e tij. Babchenko njihej si kritik i Vladimir Putin dhe politikave të Kremlinit dhe përhapja e lajmit të vrasjes së tij u lidh menjëherë me qëndrimet e tij anti-Putin. 

Ai u shfaq ditën e sotme në një konferencë shtypi në televizionin shtetëror ukrainas në gjendje të mirë shëndetësore. Kreu i shërbimeve të sigurisë të Ukrainës, Vasyl Hrytsak, tha në konferencën për shtyp se 'vrasja' ishte organizuar për të ekspozuar agjentët rusë. 

"Sipas informacioneve të marra nga shërbimi i sigurimit ukrainas, vrasja e gazetarit rus Arkady Babçenko u urdhërua nga vetë shërbimet ruse të sigurisë," tha Hrytsak. Gruaja e Babchenko kishte thënë më parë se ai ishte qëlluar në shtëpinë e tyre. 
 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Pamje nga sulmi i Rusisë ndaj autokolonës në Ukrainë! Kievi: Deri tani 399 fëmijë të vrarë

Pamje nga sulmi i Rusisë ndaj autokolonës në Ukrainë! Kievi: Deri tani 399 fëmijë të vrarë