U riatdhesua nga kampi i ferrit, Floresha Rasha merret në pyetje nga Anti-Terrori: S'kam vrarë askënd në luftë! S'tregon emrat që bashkëpunoi për të ikur në Siri

TIRANË- Floresha Rasha, gruaja e cila u kthye nga Siria rreth një muaj më parë është marrë në pyetje nga Anti-Terrori. Report Tv mëson se gjatë marrjes në pyetje, Floresha, nënë e tre fëmijëve të cilët i kishte me vete në Siri, nuk ka treguar asgjë lidhur me rrugëtimin e saj nga Shqipëria në drejtim të Sirisë. 

Ajo ka deklaruar se nuk ka marrë pjesë në luftë si luftëtare.

"Jam plagosur nga shpërthimet në luftë. Unë vetë nuk kam vrarë asnjënjeri", mësohet të ketë thënë Floresha.

Gazetari Sokol Dema bën me dije se Rasha nuk ka përmendur asnjë emër të personave që ka takuar apo bashkëpunuar në Siri. Po kështu janë pyetur dhe fëmijët në praninë e psikologut, por edhe ata nuk kanë treguar për shkak dy vajzat Emel e Hatixhe kanë lindur në Siri dhe nuk dinë asgjë, e ndërsa Amar ka iku nga Shqipëria në moshë shumë të vogël.

Floresha Rasha është një nga të riatdhesuarat nga Siri, së bashku me 3 fëmijët e saj, Amar, Emel e Hatixhe. Ajo iku në Siri së bashku me bashkëshortin e saj, Diamant Rasha i cili vra në dhjetor të 2013 me snajper gjatë luftimeve. Familja Rasha kishte dy fëmijë, Amar dhe vajzën e cila gjithashtu iu vra në kampin famëkeq. Pasi burri vdiq në përleshje, Floresha shumë shpejt u martua me një vendas sirian, që sipas gjyshit të Amar Rashës, Shabanit ai ishte terrorist. Megjithatë ajo solli në jetë me të dy vajza, Emel dhe Hatixhe, të cilat bashkë me Amar, u rikthyen nga Al Hol në Shqipëri.

Që nga mbërritja nga Siri, Floresha Rasha me tre fëmijët e saj si edhe Endri Dumanin, janë strehuar te Shtëpia e pushimit të Ushtarakëve në Durrës, ku siç bëri me dije kryeministri Edi Rama, kur i priti në Aeroportin e Rinasit, i ka të gjitha kushtet për t'i integruar në shoqëri.

Me rreth lejla, Endri Dumani, rreth jeshil dy vajzat e Floreshës, Amar dhe Emel, me rreth të kuq Amar Rasha

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Koronavirusi/ Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi masat kufizuese. A jeni dakort me vendimin?

Komento

Komente

 • Greta: 24/11/2020 13:25

  Nuk kuptoj pse.ky shtet i qelbur nuk mendon per popullin e gjore qe esht ketu por merret me kto plera e na i sjell nga kampet.Kemi llum sa duash ktu,leri te vdesin atje kto lavire e kykyshet e tyre se sherrin do ja shohim

  Përgjigju
 • gimi: 24/11/2020 12:19

  Perse shteti harxhon mijra euro per ti sjelle ne vend keto plera, lerini andej se vetem te keqia sjellin.

  Përgjigju
 • Enver: 24/11/2020 11:14

  Fondamentalist s'kanë Atdhe!..edhe në burg duhet t'a paguajnë vetë ushqimin me punë të detyruar!..

  Përgjigju
 • MIRDITOR: 24/11/2020 11:08

  Pse nuk shkojn katoliket me luftu, por shkojn myslimanet? Pse katoliket nuk ofendohen kur tallen me Papen, me krishtin, me fen e krishter, kurse myslimanet te presin koken?

  Përgjigju
  • Bxl: 25/11/2020 09:29

   Ke shume te drejt or mik ,Por ky lifja qenka nje k..e kanari. Ky lifja e thot vet qe gjermant kan vrar Polak Rus e xhifut si i quan lifja ,, O life dhe ata katolik e ortodoks jan e spo flet per luften e dyt boterore Mirditori por per keta plerat qe nuk kan asnje dhoj feje por jan me djadhin. Pastaj shteti pse ben shpenzime per njerz qe vrasin te pa fajshem e per femij qe kan lindur atje ? Pse nuk ndimon ata qe i votojn me shpresen qe do ndimohen !! Por i len ne mes te rouges dhe i detyron te paguajn taksat. Z. Edi po vazhdove te ndimosh keto parazit qe te marrin jeten sepse i thon xhindët qe kan ne kok e jo ZOTIN vota ime nuk eshte më per ty ! Te gjith nje ZOT kemi . Lavi J.K

  • life: 24/11/2020 18:35

   MIRDITORI mos u merr me fet,se ato nuk kan faj,sa per dijeni katoliket gjerman ne luften e dyt boterore vran 6 milion xhifut e shum te tjer si polak rus....

 • PPSH: 24/11/2020 10:55

  Kjo ashte feja si PPSH e zduku me themele.

  Përgjigju
 • Beni: 24/11/2020 10:39

  Ok, nje Burg tjeter me komod, sigurisht nga ai kafsheve ku ka qene. Po ca i sillni ketu, keto e bene zgjedhjen e tyre kur iken, nuk ka pse te kthen me ...

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

E rëndë në kryeqytet! Përplaset nga makina, vdes 10 vjeçarja në Tiranë