U trembët nga tërmetet në Shqipëri?! Më i frikshmi në historinë e njerëzimit vrau 7000 njerëz (Video)

Dy ditët e fundit Shqipëria është lëkundur nga disa tërmete dhe të gjithë njerëzit për një moment i pushtoi paniku. Por duhet të dini që kjo nuk është asgjë në krahasim me ngjarjen e vitit 1960, ku vdiqën 7000 persona. Më datë 22 maj të atij viti, në oren 19:11, me orën lokale të Kilit, ndodhi ajo që u konsiderua katastrofa më e madhe natyrore, një tërmet prej 9.3 ballësh. Epiqendra e këtij tërmeti ishte në Valdivia, dhe zgjati plotë 10 minuta pa pushim. Tronditjet e forta shkaktuan cunami i cili përfshiu vende si  Kili, Haëaii, Japoni, Philippines, Zelandën e Re,  Australinë jugore dhe ishujt Aleutian.

Cunami shkaktoi dallgë prej 25 metrash, të cilat morën përpara çfarëdo që gjetën. Dëment materiale dhe viktimat, ende sot e kësaj dite nuk janë të qarta, por nga përllogaritjet mësohet se të paktën 7000 persona humbën jetën nga kjo fatkeqësi natyrore. Por tërmeti i fuqishëm prej 9.3 ballësh, erdhi pas disa tërmetesh të njëpasnjëshme që përfshin Kilin nga data 21 maj deri në 6 qershor.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor