U vendos armëpushimi për festën e Kurban Bajramit, palët luftuese në Sudan shkelin sërish marrëveshjen

U vendos armëpushimi për festën e Kurban Bajramit, palët luftuese në Sudan shkelin sërish marrëveshjen

Luftime në Sudan

Një armëpushim 24-orësh i rënë dakord në Sudan është shkelur pasi festimet e Kurban Bajramit nuk ishin si më parë për njerëzit në Sudan që vuanin nga lufta për më shumë se 70 ditë.

Banorët raportuan se kishin dëgjuar të shtëna të forta në pjesë të kryeqytetit Khartoum herët të mërkurën, si dhe sulme artilerie dhe sulme ajrore që ushtria sudaneze nisi kundër pozicioneve të Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (RSF).

Negociatat mes palëve në konflikt janë aktualisht në pritje.

Hiba Morgan i Al Jazeera, duke raportuar nga Omdurman, një qytet që shtrihet përtej Nilit nga Khartoum, tha se nuk kishte kuptim që kaq pak njerëz të jenë në rrugë ndërkohë që duhet të kremtohet festa e Kurban Bajramit.

Shumë kanë frikë se armëpushimi i 17-të i shpallur që nga fillimi i konfliktit më 15 prill nuk është garanci për sigurinë e tyre pas shkeljeve të armëpushimeve të mëparshme.

Krerët e ushtrisë dhe RSF-së njoftuan secili një armëpushim të njëanshëm të martën për Bajramin.

"Një armëpushim ka shumë pak kuptim sepse, përsëri, ky Kurban Bajrami [sudanezët] nuk mund ta festojnë vërtet," tha Morgan, duke shtuar se gjendja shpirtërore e Bajramit në kohë paqeje është zëvendësuar nga trishtimi nga njerëzit që kanë humbur anëtarët e familjes ose duke u zhvendosur për shkak të konfliktit.

Shumë nuk kanë as mundësitë financiare për të festuar festën. Mijëra njerëz që ikin nga konflikti dhe presin përgjatë kufirit me Egjiptin ose ata të zhvendosur nga rajoni perëndimor i Darfurit në Çadin fqinj, nuk po e festojnë festivalin pas sprovave që kanë kaluar.

Lufta civile në Sudan ka sjellë vrasjen e 2 mijë personave dhe plagosjen e shumë të tjerëve.  

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) vlerësoi se pothuajse 2 milionë njerëz janë zhvendosur brenda vendit dhe më shumë se 600,000 kanë ikur në vendet fqinje.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?